Koronawirus cofnął parę EUR/CHF do czasów „frankogeddonu”

Bloomberg
opublikowano: 28-01-2020, 14:00

Takiego popytu na franka szwajcarskiego nie notowano od „frankogeddonu” ze stycznia 2015 roku, kiedy bank centralny Szwajcarii niespodziewanie zrezygnował z bronienia granicy umocnienia swojej waluty wobec euro.

Wskaźnik pokazujący, czy frank jest wykupiony wobec euro spadł poniżej 10 w tym tygodniu po raz pierwszy od stycznia 2015 roku, kiedy Szwajcarski Bank Narodowy postanowił porzucić politykę blokowania umocnienia się franka poniżej 1,20 za euro. Obecnie przyczyną popytu na walutę Szwajcarii są obawy spowodowane przez epidemię koronawirusa w Chinach. Bank centralny Szwajcarii nie zdecydował się jak dotąd na interwencję na rynku walutowym, czego jedną z przyczyn może być niedawny sygnał z USA niezadowolenia z „manipulacji” frankiem.

Wskaźnik siły względnej RSI dla pary EUR/CHF dla okresu dziewięciu dni spadł poniżej 10. Euro znajdowało się w obszarze wyprzedania tylko kilka razy w okresie od jego wprowadzenia jako waluty rozliczeń w 1999 r. Teoretycznie takie poziomy są trudne do utrzymania w dłuższym czasie, bo następuje po nich odbicie na parze, lub przynajmniej okres konsolidacji. Wskaźniki rynku opcji sugerują, że inwestorzy sceptycznie oceniają to, czy popyt na tzw. bezpieczne przystanie będzie trwał. Jednak jeśli obawy dotyczące  epidemii koronawirusa wzmogą się, na zmianę RSI pary EUR/CHF być może trzeba będzie czekać dłużej.

Frank szwajcarski słabnie obecnie o 0,15 proc. do 1,0697 za euro.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu