Czytasz dzięki

Koronawirus się zadomowił

opublikowano: 09-08-2020, 22:00

Niestety, nie spełniły się nasze naiwne oczekiwania z wiosny i letnie upały absolutnie nie spowodowały naturalnego wygaszenia inwazji wirusa SARS-CoV-2.

Ludzkość musi już przyjąć do wiadomości, że rok 2020 okaże się nie koszmarnym epizodem, lecz początkiem nowej rzeczywistości. W Europie nie tyle wzbiera nowa fala zachorowań na COVID-19, ile po prostu koronawirus się zadomowił. Państwa zgodnie uznały noszenie maseczek za podstawowy środek bezpieczeństwa. Przy czym w odróżnieniu od dosyć chaotycznych ruchów z wiosny, obecnie wprowadzane ograniczenia życia społecznego są jednak konkretnie adresowane.

Zobacz więcej

Fot. Jacek Szydłowski - FORUM

Podobnie zostało skonstruowane w Polsce najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów. Weszło w życie o północy z piątku na sobotę, obejmuje 23 strony szczegółowych przepisów, z których niektóre przywracają rygory. Potwierdza, że obszarem występowania epidemii jest całe terytorium RP, ale wskazuje miejsca szczególnie zagrożone. Urzędowo zapisane zostały dwa kolory — alarmowy czerwony oraz ostrzegawczy żółty. Niewymieniona w rozporządzeniu zdecydowana większość kraju utrzymuje domniemany kolor zielony. Tym samym potwierdzona została okoliczność relatywnie optymistyczna w całym nieszczęściu — w Polsce nie występuje zjawisko transmisji poziomej SARS-CoV-2, lecz jego punktowe ogniska, związane np. z dużymi przedsiębiorstwami. Rozporządzenie określa obszary czerwone i żółte z dokładnością do powiatu, bo tak prowadzone są statystyki epidemii, chociaż na logikę powinno być dokładniejsze i wskazywać konkretne gminy — przecież np. przy wyborach prezydenckich minister zdrowia tak sprecyzował zagrożenie. Na szczęście na czerwono nie zostały oznaczone żadne regiony turystyczne, ale to może być mylące, wszak objawy COVID-19 występują dopiero po pewnym czasie od zarażenia się…

Zadomowienie się koronawirusa spowodowało także oswojenie się społeczeństwa z umieralnością na COVID-19.

Przypominam tytuł komentarza z 17 kwietnia, czyli okresu paniki. Nieprzypadkowo podana w nim uśredniona dobowa liczba to wynik podzielenia corocznej liczby ponad 400 tys. śmierci (w 2019 r. było 410 tys.) przez 365 czy 366 dni. Orientacyjna liczba 1100 właściwie powinna zostać… wkopiowana na stałe w czarnych paskach na dole telewizyjnych ekranów, czołówkach portali oraz okładkach tabloidów. Nikt tego nie robi, bo po trzech dniach brutalna prawda by spowszedniała. W odniesieniu do tej ogólnej liczby śmiertelność z powodu COVID-19 osiąga codziennie średnio około 1 proc. Jeszcze mniejszy jest odsetek zapadających na wirusową chorobę w odniesieniu do wszystkich cierpiących na inne dolegliwości realnie zagrażające życiu. Oczywiście SARS-CoV-2 jest zdradziecki z powodu nieświadomego roznoszenia go przez osoby bez objawów. Ale per saldo szybciej od epidemii w znaczeniu medycznym rozprzestrzeniał się wirus paraliżu funkcjonowania państwa, życia rodzinnego i społecznego, działalności gospodarczej etc. Wznawianie restrykcji jedynie punktowo jest sygnałem, że powszechna panika z wiosny może już nie wróci.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane