Korporacje szukają młodych biznesów

opublikowano: 19-06-2018, 22:00

Jest już nowy ScaleUp i pierwsza umowa PFR na finansowanie funduszu CVC. Czy tyle wystarczy, by start-upy zyskały przychylność korporacji?

Niski poziom współpracy między dużymi firmami, w tym spółkami skarbu państwa, a start-upami uznawany jest za jedno ze słabszych ogniw kreowania w Polsce ekosystemu innowacji. A budowanie tej relacji do najłatwiejszych nie należy, bo firmy te działają na dwóch różnych prędkościach — pierwsze, dbając o zachowanie stabilności z wolna wdrażają nowe rozwiązania, drugie wykazują się większą zwinnością, ale nie posiadają biznesowego doświadczenia. W tle istnieje też ryzyko narzucania warunków współpracy przez „dużego” lub przechwycenia idei i samodzielnego rozwijania projektu. Choć są i plusy: duże spółki potrzebują nowych technologii, małe — odbiorców swoich rozwiązań. Korporacje w Polsce jeszcze kilka lat temu omijały start-upy z daleka, obawiając się ryzyka współpracy z nimi, jednak sytuacja powoli się zmienia, m.in. za sprawą zaangażowania publicznych programów i pieniędzy. Teraz na rynek wprowadzany jest kolejny ich pakiet.

KROK PO KROKU:  Wiele dużych firm sceptycznie podchodziło do rozmów z młodymi spółkami technologicznymi. Program ScaleUp, finansujący pilotażowe wdrożenia, zachęcił spółki, w szczególności te z udziałem skarbu państwa, do wypróbowania takiej współpracy — podkreśla Tomasz Rudolf, prezes The Heart.
Wyświetl galerię [1/2]

KROK PO KROKU: Wiele dużych firm sceptycznie podchodziło do rozmów z młodymi spółkami technologicznymi. Program ScaleUp, finansujący pilotażowe wdrożenia, zachęcił spółki, w szczególności te z udziałem skarbu państwa, do wypróbowania takiej współpracy — podkreśla Tomasz Rudolf, prezes The Heart. Fot. ARC

Z pieniędzy publicznych

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ogłosił kilka dni temu uruchomienie pierwszego funduszu korporacyjnego (corporate venture capital, CVC) w ramach BridgeAlfa/PFR NCBR CVC. Umowa została podpisana ze spółką energetyczną Tauron, która będzie inwestować w technologie z tego właśnie obszaru (fundusz będzie zarządzany przez CEE Magenta). W tym roku można się spodziewać kolejnych tego typu umów. W sumie w programie PFR NCBR CVC „do dyspozycji” korporacji jest 100 mln EUR. Dodatkowo Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, po dobrze przyjętym przez rynek pilotażowym programie ScaleUp, w którym start-upy od dużych podmiotów otrzymywały wsparcie w rozwoju projektów i przestrzeń do ich testów, a w kilku przypadkach stawały się również odbiorcami ich technologii, uruchomiła „pełnowymiarowy” program, tym razem określany jako „Programy akceleracyjne”. W jego puli jest 120 mln zł, dwukrotnie więcej niż wcześniej.

W świecie technologii

Tomasz Rudolf, prezes The Heart, łączącego małe firmy z dużymi, twierdzi, że korporacjena całym świecie traktują inwestowanie w start-upy jako wartościowy sposób na uzupełnienie własnej działalności badawczo-rozwojowej.

— Część korporacji robi to bezpośrednio, tworząc własne fundusze CVC, pozostali nawiązują bliską współpracę z istniejącymi już funduszami wysokiego ryzyka. Również w Polsce dostrzegamy coraz większą gotowość korporacji, nie tylko do komercyjnej współpracy z najciekawszymi start-upami, ale również do inwestowania i współtworzenia nowych biznesów. Start-upom może to przynieść dostęp do „smart money” i dać możliwość skalowania biznesu — dodaje Tomasz Rudolf.

Wojciech Jabłoński, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Origin TFI, przypomina, że według badań PwC „Kierunek Innowacje! Polskie firmy na ścieżce rozwoju”, 42 proc. firm współpracuje z ekosystemem start-upowym, z czego blisko połowa to przedstawiciele sektora MŚP.

— Kluczowymi czynnikami sukcesu CVC są transfer wiedzy i doświadczeń z korporacji do start-upów, a także możliwość natychmiastowej weryfikacji, wdrożenia i skalowania nowych rozwiązań, najpierw w jednej korporacji, a następnie w wielu firmach. W ocenie wielu ekspertów, programy wspierające inwestycje korporacji w innowacyjne start- -upy, takie jak PFR NCBIR CVC oraz ScaleUp PARP-u, mają szansę odnieść sukces, ze względu na rosnącą skalę zaangażowania przedsiębiorstw — mówi Wojciech Jabłoński.

Dodaje, że nad projektem CVC pracuje obecnie m.in. Lotos, a do inwestowania w innowacje przyłącza się także PKO Bank Polski, który ogłosił start PKO Ventures, zainteresowanego obszarami fintech oraz blockchain w bankowości.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu