Czytasz dzięki

Korporacyjny „revolut” celuje w Polskę

opublikowano: 14-01-2019, 22:00

Hiszpański fintech zaoferuje alternatywną bankowość dla firm. Niebawem ruszy na pięciu europejskich rynkach.

NEO to hiszpański start-up, którego flagowym produktem jest alternatywna bankowość dla średnich i dużych przedsiębiorców o zasięgu międzynarodowym. Fintech jest na ostatniej prostej przed operacyjnym startem, który zaplanowano na pierwszą połowę 2019 r. Otrzymał już licencję na prowadzenie platformy obrotu, wydaną przez CNMV, hiszpańskiego nadzorcę rynków finansowych. Czeka również na licencję instytucji płatniczej, na której podstawie będzie mógł działać na europejskich rynkach — w pierwszej kolejności zaoferuje usługi klientom z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i Polski. Docelowo NEO ma ambicje stać się bankiem. Platforma Getneo fintechu to rachunek wielowalutowy opakowany w narzędzia do zarządzania finansami korporacji z dostępem do rynku forex. Koszty transakcyjne za pośrednictwem NEO mają być znacznie tańsze niż w bankach.

Marcin Grabiszewski, przedstawiciel NEO, zastanawia się, jak
rozwiązanie fintechu przyjmą polskie firmy. Jego osobistą ambicją jest
stworzenie biura w Warszawie.
Zobacz więcej

POLAK POTRAFI:

Marcin Grabiszewski, przedstawiciel NEO, zastanawia się, jak rozwiązanie fintechu przyjmą polskie firmy. Jego osobistą ambicją jest stworzenie biura w Warszawie. Fot. Marek Wiśniewski

— Klienci NEO otrzymają w pełni zdigitalizowany dostęp do instrumentów hedgingowych, zabezpieczających cenę bazowego instrumentu, np. kursu waluty. Firmy będą w stanie zabezpieczać ryzyko dla ponad 90 walut. Na platformie dostępne będą również gotowe scenariusze na wypadek najczęstszych problemów, z którymi borykają się klienci korporacyjni: hedging budżetu, inwestycji zagranicznych, wyników firmy w walucie funkcjonalnej, zarządzanie automatycznymi zleceniami.NEO będzie oferował także rozwiązania wspierające decyzje i procesy menedżerskie, np. szkolenia internetowe i rozbudowany system uprawnień dla pracowników — tłumaczy Marcin Grabiszewski odpowiedzialny za rozwój NEO na rynkach Europy Wschodniej.

Wcześniej menedżer pracował przez blisko cztery lata w Citibanku w Londynie i ponad 7 w Polsce. Do NEO dołączył w zeszłym roku. Ze swoją ofertą dla klienta korporacyjnego NEO może zajść za skórę polskim bankom, podobnie jak zrobił to Revolut, który zaoferował alternatywną bankowość z kartą wielowalutową konsumentom indywidualnym. W czerwcu zeszłego roku, podczas panelu dyskusyjnego organizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego, prezesi dużych banków w Polsce jednogłośnie stwierdzili, że fintechy wciąż są niewystarczająco bezpieczne. Według raportu „Finanse dla fintechów”, opublikowanego przez londyńską giełdę, największymi barierami w rozwoju fintechów są: silna konkurencja i nieufność. Fintech założyli mający doświadczenie w bankowości korporacyjnej i fintechach: Nuria Molet, Laurent Descout, Emmanuel Anton i Ian Yates. W trakcie pierwszej rundy finansowania w październiku fintech pozyskał od prywatnych inwestorów 5 mln EUR. Siedziba firmy jest w Barcelonie, ma też dwa biura w Wielkiej Brytanii — w Londynie i Cambridge, gdzie pracuje zespół deweloperów.

OKIEM ANALITYKA

Cena kluczem do sukcesu

MICHAŁ SOBOLEWSKI, analityk domu maklerskiego BOŚ

Jeśli fintech NEO zaoferuje usługi tańsze niż banki, to znajdzie się dla niego miejsce na rynku. Zarządzanie finansami międzynarodowych firm, np. nadwyżkami pieniężnymi, które leżą na firmowych rachunkach, jest dziś w cenie. Jeśli firmy nic nie zrobią z tą gotówką, to w kwartał mogą stracić pieniądze. Firmy są szczególnie wrażliwe na tym punkcie, dlatego chętnie korzystają z tego typu usług. Uważam, że ofertą NEO w szczególności zainteresowane mogą być średnie przedsiębiorstwa, które płacą wyższe marże bankowe niż duże firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane