Korzystna letnia inwestycja

opublikowano: 28-07-2009, 10:59

W sektorze nieruchomości wakacyjnych powstają nowe inwestycje. Coraz więcej deweloperów dostrzega w nim szansę.

Moda na kupno nieruchomości w kurortach — w celach inwestycyjnych lub na własny użytek — pojawiła się w Polsce zaledwie kilka lat temu.

None
None

— Rynek nieruchomości wakacyjnych odczuwa kryzys w znacznie mniejszym stopniu niż rynki nieruchomości w dużych miastach. To oferta dla ludzi zamożnych — kupno takiej nieruchomości jest inwestycją, a nie podstawową potrzebą mieszkaniową. Zainteresowanie nieruchomościami z tego segmentu jest na tyle zadaowalające, że planowane są raczej nowe inwestycje, a nie obniżki cen — zauważa Małgorzata Pajor, analityk Ober-Haus.

Dodaje, że w czasie spowolnienia gospodarczego nawet osoby z wysokimi dochodami mogą jednak nie traktować takiej inwestycji priorytetowo i odłożyć ją na później.

Nadal się opłaca

Mimo że rynek nieruchomości wakacyjnych na razie bardzo nie ucierpiał, trzeba brać pod uwagę kilka istotnych czynników, na przykład niezbyt optymistyczne wiado-mości z rynków zagranicznych, które mogą wpłynąć na pogorszenie sytuacji także w tym sektorze. Z drugiej strony zakup takiej nieruchomości daje wiele korzyści: bezpieczną lokatę kapitału, własną bazę wakacyjną czy zyski z wynajmu.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— To wciąż dobra inwestycja kapitału i atrakcyjny sposób zarabiania pieniędzy. Teraz jest dobry czas na kupowanie nieruchomości wakacyjnych — przekonuje Jacek Twardowski, dyrektor handlowy Kristensen Group.

Ważnym czynnikiem wyboru powinna być atrakcyjna lokalizacja. Coraz częściej ludzie, którzy chcą w ten sposób ulokować pieniądze, decydują się na kupno zakończonego projektu, co minimalizuje ryzyko inwestycyjne.

— Zakup nieruchomości wakacyjnej uważa się za opłacalny, gdy stopa zwrotu wynosi minimum 5 proc. wartości nieruchomości w skali roku. Obecnie górna granica rentowności sięga 9 proc. Wysokość zysku zależy oczywiście od atrakcyjności nieruchomości przeznaczonej na wynajem i od skali inwestycji — wyjaśnia Małgorzata Pajor.

Z kolei Jacek Twardowski prognozuje, że stopa zwrotu z inwestycji na poziomie 6-8 proc. utrzyma się przez kilka następnych lat. Nie należy się więc spodziewać szybkiego wzrostu wartości inwestycji i zysków z tego tytułu.

Więcej w papierowym wydaniu "PB"


 

Marta Sieliwierstow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane