Korzystne perspektywy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-07-1999, 00:00

Korzystne perspektywy

Uspokojenie nastrojów i lekka poprawa koniunktury na południowoamerykańskich rynkach korzystnie wpłynęła na złotego, który w trakcie wtorkowej sesji osiągnął najniższą od początku lipca wartość. Na skutek pozytywnych doniesień ze świata, nasza waluta wzmocniła się i środowe notowania rozpoczęła na poziomie 5,62/5,58 proc. powyżej parytetu. Na otwarciu za dolara płacono 3,9240/55 zł, zaś za euro 3,9746/81 zł. Równocześnie, Narodowy Bank Polski ustalił stopy referencyjne na poziomie 3,9250 zł za dolara i 3,9906 zł dla euro. Oznaczało to niewielki spadek wartości dolara i wzrost kursu euro o 1,04 gr.

ZDANIEM ekspertów, ważną rolę w umocnieniu złotego odegrały, przyjęte we wtorek przez rząd, założenia makroekonomiczne projektu budżetu na rok przyszły. Zakładają one wzrost PKB do 5,6 proc., wobec 4 proc. w tym roku oraz deficyt budżetowy na poziomie 12,7 mld zł. Rząd przewiduje równocześnie, że stopa przyszłorocznej inflacji spadnie poniżej 6 proc. Prognozy te zostały dość pozytywnie przyjęte przez rynek, gdyż — co podkreślają specjaliści — zakładają dynamiczny rozwój polskiej gospodarki.

NIE BEZ ZNACZENIA dla przebiegu wczorajszych kwotowań złotego była też wypowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezes NBP. Stwierdziła ona, że tegoroczne cele inflacyjne nie są zagrożone, a obecne wskaźniki makroekonomiczne przedstawiają się zadowalająco, w związku z czym nie ma praktycznie żadnych przesłanek przemawiających za podniesieniem stóp procentowych. Prezes banku centralnego nie widzi także celu dalszego obniżania stóp. Jej zdaniem, zarówno podaż pieniądza, jak i deficyt obrotów bieżących są zgodne z założeniami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Korzystne perspektywy