Korzystne prognozy dla branży okien dachowych

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 08-02-2011, 00:00

Konkurują ze sobą, ale w prognozach są zgodni. Zdaniem przedstawicieli firm Fakro i Velux, rośnie liczba budów i popyt na okna dachowe.

Konkurują ze sobą, ale w prognozach są zgodni. Zdaniem przedstawicieli firm Fakro i Velux, rośnie liczba budów i popyt na okna dachowe.

Producenci okien dachowych prognozują wzrost sprzedaży.

— Na rynku polskim osiągnęliśmy w 2010 r. sprzedaż na poziomie podobnym do sprzedaży w 2009 r. Wynik globalnej sprzedaży naszej firmy również był korzystny. Odnotowaliśmy wzrost o około 30 proc. W trudnej dla rynku sytuacji poradziliśmy więc sobie dobrze — mówi Janusz Komurkiewicz dyrektor marketingu Fakro Polska.

Ostatni rok spadków

Jego zdaniem w 2010 r., nastąpiło zmniejszenie rynku o 15 do 20 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Powodem było to, że budowało się mniej. Dotyczyło to budownictwa indywidualnego i dużych inwestycji. Spadła też sprzedaż materiałów budowlanych.

— Produkujemy z myślą o budynkach, w których są poddasza użytkowe. A takich jest coraz więcej. Sprzedaż okien dachowych rośnie z roku na rok — ocenia Janusz Komurkiewicz.

Dlatego firma Fakro utrzymała poziom sprzedaży z 2009 r. mimo spadku koniunktury na materiały budowlane.

— Prognozy wskazują, że 2010 był ostatnim rokiem spadku na rynku i szacują wzrost produkcji o 2 do 3 proc. To dobry prognoza dla nas. Zakładamy wzrost sprzedaży o co najmniej 10 proc. w kraju i o kilkadziesiąt procent na świecie –sumuje dyrektor Fakro.

Statystyki coraz lepsze

Zdaniem Lidii Mikołajczyk-Gmur, dyrektor generalnej firmy Velux Polska, są duże szanse na trwałe ożywienie w sektorze budowlanym.

— W 2010 r. Grupa Velux osiągnęła w Europie zarówno bardzo dobre przychody, jak i zyski — podkreśla Lidia Mikołajczyk-Gmur.

Również dla działających w Polsce fabryk okien Velux był to dobry rok. Rosły produkcja, przychody i zatrudnienia. NB Polska, spółka produkcyjna Grupy Velux, powiększyła się o 250 osób, co stanowi prawie 20 proc. wzrost. Spółka jest dużym eksporterem okien do poddaszy na rynki Europy Zachodniej. Na razie firma nie zdradza poziomu ubiegłorocznej sprzedaży.

— O liczbach będziemy mogli mówić po zamknięciu roku bilansowego i audycie finansowym — dodaje Lidia Mikołajczyk-Gmur.

Według niej, 2010 był w Europie Zachodniej pierwszym rokiem ożywienia po kryzysie i wzrostów w branży. Velux odnotował je m.in. rynku niemieckim.

— Można się spodziewać poprawy sytuacji budownictwa również w Polsce. Statystyki. Od stycznia do listopada 2010 r. rozpoczęto o 11,5 proc. więcej budów niż rok wcześniej Oznacza to wzrost popytu na okna w 2011 r. — ocenia dyrektor generalna firmy Velux.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Korzystne prognozy dla branży okien dachowych