Koszt wychowania dzieci w Polsce

DI, PAP
opublikowano: 02-06-2015, 00:00

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do 19. roku życia) mieści się w przedziale 176-190 tys. zł, dwójki dzieci — 317-350 tys. zł, a trójki — 421-460 tys. zł — szacuje Centrum im. Adama Smitha.

W raporcie przyjęto, że koszt wychowania drugiego dziecka wynosi 80 proc. kosztów pierwszego, a trzeciego — 60 proc. kosztów pierwszego ze względu na „korzyści skali”, w tym oszczędności płynące ze wspólnej konsumpcji.

Choć rodzicielstwo nie jest wyłącznie rezultatem kalkulacji ekonomicznych, to obawy potencjalnych rodziców o bezpieczeństwo ekonomiczne i poziom życia negatywnie wpływają na decyzję o liczbie dzieci. Eksperci ostrzegają, że współczynnik dzietności — obecnie około 1,3 — powinien wzrosnąć do blisko 2. Bez tego nasz kraj znajdzie się w głębokim regresie demograficznym. Rodziny z dziećmi są szczególnie wrażliwe na skutki wysokiego VAT.

Stawka VAT w Polsce jest wyższa niż w większości państw europejskich. Wyższa (25 proc.) obowiązuje jedynie w Szwecji i Danii. Dla 95 proc. polskich podatników 23-procentowy VAT jest większym obciążeniem niż 19-procentowy PIT — podkreślili eksperci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu