Koszty dręczą firmy

opublikowano: 09-06-2015, 00:00

Wysokie podatki, ZUS i koszty stałe to najczęstsze problemy, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy z sektora MSP.

Firma badawcza ARC Rynek i Opinia na zlecenie Home. pl sprawdziła, co najbardziej przeszkadza przedsiębiorcom z sektora małych i średnich firm w prowadzeniu działalności gospodarczej. Prawie 1,1 tys. właścicieli, dyrektorów oraz osób odpowiedzialnych za prowadzenie takich firm zostało poproszonych o wskazanie barier instytucjonalnych, związanych z klientami, rynkiem, dostawcami usług oraz tych wewnętrznych.

Były to firmy działające głównie w branży samochodowej, przetwórstwa przemysłowego, budowlanej, finansowej, transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. Najwięcej, bo aż 61 proc. ankietowanych, jako największą barierę wymieniło konieczność płacenia wysokich podatków oraz składek do ZUS-u. Respondenci wskazywali także na nieintuicyjne, sprzeczne prawodawstwo oraz sprzeczne procedury (48 proc.), a rzadziej nieprzyjaznych urzędników, problemy z otrzymaniem dofinansowania czy korupcję.

Natomiast największą barierą związaną z klientami oraz rynkiem jest przewaga konkurencji. Wymieniło ją 30 proc. ankietowanych. Firmy w tym zakresie skarżyły się też na niski popyt na ich usługi oraz nierzetelnych klientów (22 proc.). Trudno im także m.in. dostosować się do stale zmieniającej się sytuacji na rynku czy zbyt wysokich wymagań klientów.

Przedsiębiorcy zwracali także uwagę, że prowadzenie działalności utrudniają im wysokie koszty stałe — m.in. za czynsz czy media. To problem dla 38 proc. respondentów. Rzadziej wymieniali wysokie ceny produktów, których zakup jest dla firmy konieczny, oraz opóźnienia w dostawach. Niektórym firmom trudno prowadzić biznes także ze względu na problemy z dostępnością towarów czy nieuczciwością dostawców.

Jeśli chodzi o trudności, które tworzą się wewnątrz firmy, respondenci podkreślali przede wszystkim rekrutację odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Na ten kłopot wskazało 37 proc. badanych firm. 18 proc. uważa, że konieczność zajmowania się codziennym zarządzaniem przeszkadza im w poświęcaniu swojego czasu na rozwój przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu