Kotecki: wyjście Grecji z EMU coraz bardziej realne

PAP
opublikowano: 13-09-2011, 10:59

Wyjście Grecji ze strefy euro jest jedną z  możliwości i jest coraz bardziej realne - uważa wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Dodał, że decyzje w tej sprawie mogą zapaść wkrótce, a sam ewentualny proces powinien być przeprowadzony tak, aby nie doszło do zarażenia innych krajów.

"To jest jedna z możliwości (wyjście Grecji ze strefy euro - PAP), coraz bardziej realna. Decyzje będa podejmowane przez kraje strefy euro" - powiedział Kotecki w rozmowie z TVN24.

"To co się powinno wydarzyć z Grecją, powinno zostać przeprowadzone tak, aby nie zarażało innych tym ewentualnym usunięciem Grecji ze strefy euro. Początek października jest deadlinem na podjęcie decyzji w sprawie Grecji. Myślę, że decyzje są bardzo blisko, będziemy o tym dyskutowali w piątek i sobotę we Wrocławiu" - dodał.

Pytany w TVN24, czy w najbliższym czasie euro będzie się umacniało w stosunku do złotego, Kotecki odpowiedział: "Tak, nasza waluta ciągle jest walutą kraju rozwijającego się, ciągle nie jesteśmy traktowani jak dolar. (...) Tu przede wszystkim chodzi o wielką niepewność, co się wydarzy. To jest główny czynnik. Inwestorzy na wszelki wypadek wychodzą z obszarów walutowych, np. złotego, gdzie wiadomo, że w jeżeli w gospodarce światowej będzie jakiś wstrząs, będzie ucieczka do bezpiecznych walut".

"Myślę, że w tej chwili, jeśli chodzi o datę (przyjęcia euro przez Polskę - PAP), to jest bezprzedmiotowa dyskusja" - dodał. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy