Kotecki z RPP widzi dużą przestrzeń do podwyżek stóp

opublikowano: 14-10-2022, 12:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej widzi dużą przestrzeń do podwyżek stóp procentowych w związku z wzrostem inflacji i brakiem zagrożenia recesją, informuje Reuters.

W piątek GUS potwierdził, że inflacja wyniosła we wrześniu 17,2 proc. Tydzień temu Kotecki prognozował, że w lutym inflacja może dojść do 20 proc. Sygnalizował także, że oczekuje iż stopy procentowe będą wówczas dużo wyższe niż obecnie. We wrześniu RPP nie zmieniła wysokości stóp po raz pierwszy od 11 miesięcy, przerywając cykl podwyżek rozpoczęty w październiku ubiegłego roku. Łącznie podwyższyła je o 665 pkt. bazowych i doprowadziła stopę referencyjną do 6,75 proc.

Ludwik Kotecki, fot. Marek Wiśniewski
Ludwik Kotecki, fot. Marek Wiśniewski

W piątek, na pytanie TVN24, do jakiego poziomu powinny zostać podwyższone stopy, Kotecki odpowiedział, że jego zdaniem „jest przestrzeń na podwyżkę o kilka punktów procentowych”.

Niedawno Kotecki mówił, że w związku z listopadową projekcją inflacji na forum RPP „prawdopodobnie powróci dyskusja o podwyżkach stóp”. Zasygnalizował, że oczekuje iż będzie ona dotyczyła podwyżek wyższych niż 25 pkt. bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane