Koziej podał się do dymisji, szef MON ją przyjął

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-07-2006, 12:08

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Koziej podał się w środę do dymisji, rezygnacja została przyjęta.

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Koziej podał się w środę do dymisji, rezygnacja została przyjęta.

Jak poinformował w rozmowie z PAP, dymisja została przyjęta z dniem 10 sierpnia, by mógł przekazać swoje obowiązki. Wyjaśnił, że powodem jego rezygnacji były "różnice merytoryczne co do koncepcji Sił Zbrojnych oraz systemu kierowania i dowodzenia nimi".

Podkreślił, że od lat, w publikacjach, artykułach i wystąpieniach wskazywał na potrzebę zmian dotychczasowego systemu, w którym główną rolę dowodzenia spełnia Sztab Generalny.

"Opowiadałem się i opowiadam za przekazaniem SG roli planistycznej i utworzeniu dwóch połączonych dowództw - jednego odpowiedzialnego za bieżące zarządzanie Siłami Zbrojnymi a drugiego za użycie wojsk w czasie kryzysu lub wojny" - wskazał.

"Moja koncepcja nie znalazła uznania, a argumenty nie przekonały ministra. Minister podzielił argumenty SG, który jest przeciwny zmianie swojej roli" - dodał.

Przypomniał, że regulacja o dowodzeniu przez SG to zapis z lat 90., gdy trwała rywalizacja na tle cywilnego kierownictwa nad wojskiem.

"Prawie każdy minister miał plany zmiany działania SG, ale jak widać nikomu to się nie udało" - powiedział Koziej.

Koziej jest generałem brygady w stanie spoczynku, analitykiem w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Pracował m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, był wicedyrektorem Departamentu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta RP (1993-1994). Był szefem Departamentu Systemu Obronnego MON (1994- 2001).

W latach 1996ľ1997 pełnił funkcję szefa polskiej misji w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei i zastępcy szefa misji OBWE w Gruzji, a w latach 1997ľ1998 funkcję zastępcy szefa misji OBWE w Gruzji. W latach 1999ľ2001 był pierwszym przedstawicielem Polski w NATO ds. polityki i strategii nuklearnej.

Urodził się w 1943 roku na Lubelszczyźnie. Jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Sztabu Generalnego WP. Pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 49. pułku zmechanizowanym (Wałcz), 15. Dywizji Zmechanizowanej (Olsztyn), Dowództwie Śląskiego Okręgu Wojskowego (Wrocław) i Sztabie Generalnym WP. Był głównym autorem "Strategii obronności Rzeczypospolitej Polskiej" w warunkach członkostwa w NATO oraz "Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koziej podał się do dymisji, szef MON ją przyjął