KPD potrzebna jest izba rozliczeniowa

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 01-02-2001, 00:00

KPD potrzebna jest izba rozliczeniowa

Wcześniej należy ujednolicić programy emisji papierów dłużnych

Bankowcy twierdzą, że warunkiem rozwoju rynku krótkoterminowych papierów dłużnych jest wprowadzenie jednolitego produktu. Będzie to pierwszy krok ku stworzeniu ogólnopolskiej izby rozliczeniowej. Jednak na razie prace nad standaryzacją produktu są w powijakach, a pierwszych efektów możemy spodziewać się za rok.

Największym problemem związanym z emisją krótkoterminowych papierów dłużnych jest brak rynku wtórnego. Inwestorzy, którzy kupują od banku tego typu walory, mogą je odsprzedać tylko tej samej instytucji. Rozwiązaniem może być powołanie ogólnopolskiej izby rozliczeniowej. Zanim to jednak nastąpi, banki powinny opracować wspólny system emisji KPD.

Obecnie KPD oparte są na kilku odrębnych prawach: ustawie o obligacjach, kodeksie cywilnym, prawie bankowym i prawie wekslowym. Na podstawie kodeksu cywilnego emitują bony handlowe m.in. Bank Handlowy, Deutsche Bank, Raiffeisen Bank Polska. Z kolei Pekao SA główną część KPD opiera na prawie wekslowym.

Prace mające na celu stworzenie jednolitego programu emisji KPD prowadzi Związek Banków Polskich.

— Naszym celem jest opracowanie standardowej dokumentacji programu emisji obligacji przedsiębiorstw. Pozwoli to na wzmocnienie rynku wtórnego tych papierów — mówi Norbert Jeziolowicz, doradca prezesa ZBP.

Praca organiczna

Mimo że nie ma rozwiązań narzuconych z góry, banki same wychodzą z inicjatywą ujednolicenia rynku krótkoterminowych papierów dłużnych

— Banki powoli odchodzą od KPD opartych na kodeksie cywilnym czy prawie wekslowym i organizują ich emisje w formie obligacji — twierdzi Maciej Tarnawski z ABN Amro.

— Zamierzamy zmienić nasze programy na obligacje i już trwają przygotowania. Jednak nie każdy emitent zdecyduje się na tę formę KPD. Przy obligacjach wymaga się więcej dokumentów — zapowiada Mariusz Wójcik z Raiffeisen Bank Polska.

Także firmy emitujące krótkoterminowe papiery dłużne coraz przychylniejszym okiem patrzą na tę formę papierów dłużnych.

— Chcemy przejść z papierów handlowych na obligacje. Planujemy zatrudnienie trzech dealerów. Zdecydujemy o tym na najbliższym walnym zgromadzeniu — zapowiada Robert Bednarski z działu finansowego PKN Orlen.

Jego zdaniem, obligacje są dobrze uregulowanym papierem wartościowym, który inwestorzy będą mogli sprzedać różnym bankom.

Współpraca przy emisji

Na ujednolicenie rynku KPD wpływa też współpraca między bankami. Coraz więcej programów emisji przygotowują konsorcja bankowe. Na przykład BRE Bank i Citibank współpracowały przy emisji KPD Grupy Volkswagen, program Fiat-a Auto Poland organizowały wspólnie Bank Handlowy, ING Barings i Citibank. Banki wchodzące w skład konsorcjów wypracowują wspólne programy. Ale rozpoczęcie współpracy z nowym bankiem wymaga już negocjacji kolejnych umów.

Długa droga

Bankowcy twierdzą, że organizacja ogólnopolskiej izby rozliczeniowej wymaga czasu.

— Pomysł jest świetny, ale zanim powstanie taka izba, KPD muszą być oparte na jednolitej strukturze prawnej. Należy się zastanowić, kto zajmie się standaryzacją i kto to sfinansuje. Już wcześniej próbowano zorganizować jednolite systemy rozliczeniowe, ale to się nie udało — mówi Piotr Epsztein, dyrektor banku w BWE.

Jego zdaniem, kolejny problem to fakt, że na razie KPD są zarezerwowane dla dużych, dobrych firm.

— Byłoby dobrze, gdyby małe firmy też mogły emitować KPD, ale musiałoby być wyraźnie powiedziane, że to firma dużego ryzyka — uważa Piotr Epsztein.

O sytuacji firmy, czyli standingu, informowałaby właśnie izba rozliczeniowa.

Zdaniem specjalistów, powstanie izby może być niewygodne dla banków, które mają małą bazę klientów. Na razie inwestorzy odsprzedają papiery do banku, od którego je kupili. Gdy będą mogli wybrać bank, być może zwrócą się do innej, większej instytucji.

Zdaniem Mariusza Wójcika, stworzenie jednolitego programu do emisji KPD i powstanie ogólnopolskiej izby rozliczeniowej potrwa jeszcze ponad rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KPD potrzebna jest izba rozliczeniowa