KPP o projekcie ustawy dotyczącej polityki prorodzinnej

PAP
04-09-2007, 17:16

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) ocenia, że  rządowy projekt ustawy realizującej program polityki prorodzinnej zawiera zarówno rozwiązania dobre, jak i takie, które oceniają negatywnie.

KPP w opinii, przesłanej we wtorek PAP, pozytywnie oceniła propozycję zmiany przepisów dotyczącą zasad korzystania ze środków zgromadzonych w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, umożliwiającą pracodawcom finansowanie z tego Funduszu kosztów ponoszonych przez pracowników na rzecz korzystania z niepublicznych żłobków lub przedszkoli.

Według KPP, "ułatwi to nie tylko podjęcie młodym ludziom decyzji o posiadaniu dziecka, ale również zachęci pracodawców do popularyzacji i stosowania elastycznych form organizacji czasu pracy, co podniesie konkurencyjność polskich firm".

Jako "niedobrą" propozycję pracodawcy uznali zmianę zasad naliczania składek emerytalno-rentowych opłacanych przez budżet państwa za osoby pozostające na urlopach wychowawczych. Podwyższenie kwoty wpłacanej na konta emerytalne nie zachęci do zachowywania aktywności zawodowej - podkreśla KPP.

Pracodawcy krytycznie ocenili także propozycję wydłużenia urlopów macierzyńskich. "Nie istnieją żadne dowody potwierdzające ścisłą zależność pomiędzy długością wymiaru urlopu macierzyńskiego a dzietnością; może to utrudnić niektórym kobietom wejście na rynek pracy" - ostrzegają.

KPP wyraziła także przekonanie, że propozycja zwolnienia pracodawcy z całości ze składki na Fundusz Pracy za osoby wychowujące dzieci przez trzy lata po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, "jest o wiele korzystniejsza z punktu widzenia sytuacji kobiet na rynku pracy, niż wprowadzanie ustawowej ochrony przed ich zwolnieniem".

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada m.in. stopniowe wydłużenie urlopu macierzyńskiego do 26 tygodni, zwiększenie ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych (za każde dziecko będzie można odliczyć do 572 zł; obecnie jest to 120 zł), umożliwienie rodzicom-przedsiębiorcom, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadzie karty podatkowej i nie zatrudniają pracowników zawieszenia działalności gospodarczej na okres do 36 miesięcy - na czas opieki nad małym dzieckiem (za ten okres składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne opłacałby za przedsiębiorcę budżet państwa).

Ponadto, wśród zmian znalazła się też możliwość finansowania żłobków i przedszkoli ze środków zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, zwiększenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych - obecnie to 420 zł, zaś rząd proponuje zwiększyć tę kwotę do poziomu minimalnego wynagrodzenia, a docelowo, w 2011 r., - 60 proc. średniego wynagrodzenia. Przewidziano także zwolnienie pracodawców z opłacania składek na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych za rodziców wracających z urlopu wychowawczego i macierzyńskiego (zwolnienie miałoby obowiązywać przez trzy lata).

KPP powstała w 1989 roku. Jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. KPP reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających ponad dwa miliony pracowników.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KPP o projekcie ustawy dotyczącej polityki prorodzinnej