Kraje G7 znalazły sposób na opodatkowanie Amazona

opublikowano: 08-06-2021, 18:41

Państwa wchodzące w skład grupy G7 znalazły sposób na umieszczenie Amazona na liście 100 firm, które będą zobowiązane do płacenia podatków w krajach, w których prowadzą działalność, ustalił Reuters.

Ministrowie finansów z grupy G7 zgodzili się, że rządy powinny mieć prawo do opodatkowania co najmniej 20 proc. zysku osiągniętego w ich kraju przez międzynarodową korporacje.

Niektóre europejskie państwa obawiały się, że Amazon może wymknąć się poza ramy proponowanych przepisów, ponieważ jego ogólna marża operacyjna wynosi mniej niż 10 proc., co jest progiem kwalifikującym firmę do znalezienia się na liście.

Jak ustalił Reuters, sposobem na zobowiązanie giganta e-commerce do płacenia podatków w krajach, w których prowadzi działalność, ma być wzięcie pod uwagę marży wypracowywanej przez operatora usług w chmurze, Amazon Web Services. Sięga ona nawet 30 proc.

“Zdecydowaliśmy, że jeśli korporacja jako całość nie osiągnie progu rentowności, ale duża część jej jednostek już tak, to musi zostać uwzględniona na liście” - stwierdził informator agencji.

“Wierzymy, że wielostronny proces pod kierownictwem OECD pomoże zapewnić stabilność międzynarodowym rozliczeniom podatkowym. Porozumienie wypracowane przez grupę G7 to krok we właściwym kierunku, aby ten cel zrealizować. Mamy nadzieję na kontynuację rozmów w ramach grupy G20 oraz Ram Integracyjnych” –skomentował rzecznik Amazona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane