Krajowe TFI: To początek hossy

Anna Borys
opublikowano: 24-11-2008, 07:28

Minął już prawie miesiąc od nerwowych sesji, kiedy niemal w jednej chwili załamały się notowania polskich obligacji skarbowych. Co odważniejsi analitycy mówili wtedy, że spadki cen są tak duże, jakby Polska miała zbankrutować. Rentowność popularnych dwuletnich papierów skoczyła z 6,1 proc. do 7,8 proc. A wszystko za sprawą uciekającej w popłochu zagranicy, która przestraszyła się kłopotów Węgrów.

Na szczęście już po strachu. Sytuacja, choć powoli, jednak wraca do normalności. Kto miesiąc temu wykazał się odwagą i kupił obligacje, dzisiaj nie żałuje. Obecnie rentowność dwulatek wynosi 6,5 proc., a dziesięciolatek 6,4 proc. Na rynku międzybankowym wciąż utrzymuje się jednak niska płynność. Analitycy wierzą, że z miesiąca na miesiąc będzie lepiej.

O tym, że ceny krajowych obligacji powoli rosną najlepiej wiedzą klienci funduszy inwestycyjnych. W większości przypadków od kilku tygodni liczą już zyski. Najlepiej w ostatnich czterech tygodniach wypadł subfundusz Allianz Obligacji. Wypracował w tym czasie aż 9,9 proc. zysku (przez ostatni rok zarobił 7,8 proc.). Powody do zadowolenia mają też klienci funduszu PKO/Credit Suisse Obligacji Długoterminowych. W ostatnim miesiącu zarobili 6,5 proc., a w ostatnim roku aż 14,6 proc.

Niestety, nie wszystkie fundusze krajowych obligacji świętują. W tej kategorii negatywnie wyróżniają się dwa produkty SEB TFI. Subfundusz SEB 2 Obligacji i Bonów Skarbowych przyniósł w ostatnim miesiącu aż 15,2-procentową stratę, a jego brat — subfundusz SEB 5 Obligacji Skarbowych 5-procentową stratę. Wiąże się to z zaangażowaniem produktów w obligacje związane z ryzykownym rynkiem rosyjskim. Pomijając te dwa fundusze, polskie fundusze obligacji w ostatnich czterech tygodniach zarobiły średnio 1 proc., a w ostatnim roku 3,6 proc.

Co dalej z cenami obligacji? Zarządzający z TFI są optymistami. Ceny papierów skarbowych będą w najbliższych miesiącach rosły. Przyczynią się do tego słabsze dane makroekonomiczne. To bowiem argumenty dla Rady Polityki Pieniężnej, aby obniżyć w końcu stopy procentowe (nawet o 1,5 pkt. proc. w najbliższym półroczu). Dodatkowo powinna poprawić się płynność na rynku międzybankowym, gdzie instytucje handlują obligacjami. Dobrą wróżbą są powoli spadające stawki pożyczek (tzw. WIBOR). Ponadto, wraz z poprawą nastawienia do rynków wschodzących, możemy liczyć na powrót kapitału zagranicznego. Obecnie polskie papiery mają atrakcyjne ceny, zwłaszcza w porównaniu z zachodnimi.

Trzeba też wspomnieć o ryzyku. Kryzys finansowy raczej osiągnął już szczyt. Z tego tytułu wahań kursów nie należy się spodziewać. Analitycy, zwłaszcza zagraniczni, wskazują jednak, że zagrożeniem dla krajowego rynku obligacji może okazać się zbyt optymistyczny budżet na przyszły rok. Jeśli polska gospodarka będzie rosła dużo wolniej, niż zakłada rząd, grozi nam dziura budżetowa. Wtedy skarb państwa będzie musiał ją załatać emisją obligacji. Większa podaż może wyhamować wzrost ich cen.

Więcej w poniedziałkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane