Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2

Polska Agencja Prasowa SA
22-05-2006, 19:40

Limit uprawnień do emisji dwutlenku węgla w latach 2008-2012 wyniesie rocznie średnio 268,4 mln ton - wynika z projektu II Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2 na lata 2008-2012 (KPRU II). Projekt został opublikowany w poniedziałek na stronach internetowych ministerstwa środowiska.

Limit uprawnień do emisji dwutlenku węgla w latach 2008-2012 wyniesie rocznie średnio 268,4 mln ton - wynika z projektu II Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2 na lata 2008-2012 (KPRU II). Projekt został opublikowany w poniedziałek na stronach internetowych ministerstwa środowiska.

Polska ma obowiązek przedstawić Komisji Europejskiej KPRU II nie później niż na 18 miesięcy przed rozpoczęciem nowego okresu rozliczeniowego.

Zgodnie z I Krajowym Planem Rozdziału Uprawnień do Emisji Dwutlenku Węgla na lata 2005-2007, limit emisji wynosi 717,3 mln ton. Zakłady które mają przyznane limity, jeśli ich nie wykorzystają, będą mogły sprzedać nadwyżki w Polsce lub za granicą. 

Minister środowiska Jan Szyszko uważa, że handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla będzie stymulował rozwój gospodarczy kraju. Jego zdaniem już w przyszłym roku Polska będzie mogła aktywnie włączyć się w ten system.

KPRU II został opracowany przez Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji. Polska, podobnie jak pozostałe państwa, które przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r., musi do roku 2012 wywiązywać się z zobowiązań, zawartych w Protokole z Kioto, który nakłada obowiązek redukcji emisji gazów cieplarnianych o 6 proc.

Projekt programu KPRU II przewiduje, że elektrownie i elektrociepłownie zawodowe w latach 2008-2012 wykorzystają z łącznej puli uprawnień do emisji 64 proc. 

Prognoza produkcji energii elektrycznej do roku 2025 zakłada stabilny wzrost zużycia energii elektrycznej do poziomu 2,8 proc. rocznie. Jak wynika z prognozy, do 2012 r. wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną. Wzrost ten będzie zaspokajany przy wykorzystaniu głównie węgla kamiennego i brunatnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2