Kraków odświeży podwórka

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

Dzielnice Nowa Huta i Podgórze zyskają nowe oblicze. Za 13,2 mln zł miasto zrewitalizuje działki na 9 osiedlach.

Na przełomie sierpnia i września na dziewięciu osiedlach Krakowa rozpoczną się warsztaty i konsultacje, podczas których mieszkańcy zadecydują o wyglądzie nowohuckich i podgórskich podwórek.

NIE DO POZNANIA: Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego, podczas wręczenia umów dla projektów, gwarantujące przyznanie dotacji RPO woj. małopolskiego na lata 2014-20, zaznaczył, że dzięki niej zapomniane przestrzenie przejdą ogromne zmiany.
Zobacz więcej

NIE DO POZNANIA: Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego, podczas wręczenia umów dla projektów, gwarantujące przyznanie dotacji RPO woj. małopolskiego na lata 2014-20, zaznaczył, że dzięki niej zapomniane przestrzenie przejdą ogromne zmiany. FOT. BOGUSŁAW ŚWIERZOWSKI — KRAKOW.PL

— Bardzo ważne jest dla nas to, że decyzje nie będą podejmowane zza urzędniczego biurka i mieszkańcy sami będą mogli zdecydować, czego potrzebują. Wesprą ich architekci krajobrazu, którzy pomogą stworzyć dokładny plan zagospodarowania terenów — mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Prace ruszą po uzyskaniu wszystkich niezbędnych opinii i uzgodnień dla opracowanych przez mieszkańców projektów na podwórkach. Wszystkie mają zakończyć się najpóźniej w 2020 r.

Drugie życie osiedli

6 lipca Kraków podpisał umowy gwarantujące przyznanie dotacji w wysokości 9,2 mln zł z RPO woj. małopolskiego. Projekt Spotkajmy się na podwórku, który wart jest 12,3 mln zł, zakłada kompleksową rewitalizację przestrzeni kwartałów zabudowy, po jednym na osiedlach Centrum A, Centrum B, Centrum D, Zgody, Górali, Zielonego, Ogrodowego i Na Skarpie, a także podwórka między budynkami przy ul. Józefińskiej 24, 24a i 30 oraz Limanowskiego 13 i 15.

— Rewitalizacja trochę zapomnianych, a bardzo interesujących wnętrz kwartałów zabudowy „starej” Nowej Huty i Podgórza sprawi, że otrzymają nowe, przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie, które podniesie komfort zamieszkania i spędzania wolnego czasu. Chcemy dać drugą szansę podwórkom, które kiedyś tętniły życiem — mówi Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa ds. inswestycji i infrastruktury.

Projekt obejmie m.in. remont i modernizację infrastruktury podwórek, wymianę małej architektury oraz odnowienie zieleni.

— O wszystkim zadecydują mieszkańcy, który podczas warsztatów i konsultacji wspólnie stworzą katalog małej architektury. Szczególną uwagę chcemy poświęcić ujednoliceniu wiat śmietnikowych w formie instalacji nawiązujących do kształtu trzepaków — mówi Aleksandra Mikolaszek.

Na podwórkach nie zabraknie wygodnych ławek i siedzisk, miejsc do zabaw dla dzieci, stojakówrowerowych, instalacji artystycznych i nowoczesnych konstrukcji do suszenia prania, które zdążyły się już na stałe wpisać w charakter nowohuckich podwórek.

Integracja przed i po

Wspólne prace nad planami rewitalizacji to niejedyny moment, kiedy mieszkańcy krakowskich osiedli będą mieli szansę na integrację. Oprócz wygodnych zielonych przestrzeni rekreacyjno-edukacyjnych mają jej służyć również ogrody społeczne.

— Projekt, jak sama jego nazwa wskazuje, ma na celu stworzenie przestrzeni integrującej lokalną społeczność. Na odnowionych terenach mieszkańcy będą mogli organizować ciekawe inicjatywy dla siebie i najmłodszych, a dzięki stworzeniu na podwórkach ogrodów społecznych będą mogli spotykać się również przy okazji sadzenia i pielęgnowania ulubionych gatunków roślin — podsumowuje Aleksandra Mikolaszek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy