Kredyt hipoteczny na nowych warunkach

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 08-01-2013, 00:00

KNF szykuje kolejne zmiany prawa przy udzielaniu kredytów hipotecznych.

Wśród proponowanych zmian w Rekomendacji S jest zapis mówiący o tym, że rok 2013 będzie ostatnim, w którym można zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego. Od 2014 r. kredytobiorcy będą musieli posiadać 10 proc. wkładu własnego, a od 2015 r. — 20 proc. Bank będzie mógł go obniżyć do 10 proc., ale tylko w przypadku, gdy klient wykupi specjalne ubezpieczenie.

Zobacz więcej

Mieszkanie; fot. Grzegorz Kawecki

Opierając się na przeciętnych cenach transakcyjnych Home Broker obliczył, jaką kwotą będą musieli dysponować nabywcy przeciętnych mieszkań w poszczególnych miastach po wejściu w życie zmian proponowanych przez nadzór.

— Spośród 16 miast ujętych w zestawieniu, największą kwotę będą musieli mieć do dyspozycji kupujący mieszkania w Warszawie. W 2014 r. wkład własny na poziomie 10 proc. będzie oznaczał konieczność zgromadzenia ponad 33 tys. zł. Rok później będzie już potrzebna kwota ponad 66 tys. zł - wylicza Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker.

O innych zmianach proponowanych w Rekomendacji S we wtorkowym Pulsie Biznesu lub tutaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu