Kredyt Inkaso umacnia się w Rosji

opublikowano: 18-06-2014, 00:00

Spółka kupiła pierwszy pakiet wierzytelności rosyjskich dłużników. Zachęciła ją cena — poniżej 10 proc. nominału.

Zawierucha za wschodnią granicą nie zniechęca Kredyt Inkaso, windykacyjnej spółki giełdowej, do rozwijania biznesu w Rosji. Zaczęła ona od serwisu długów na zlecenie, żeby przystąpić do zakupów na własną książkę. Pierwszy pakiet wierzytelności detalicznych jest już na bilansie. Wartość nominalna to 40 mln zł. Niewiele. Niewielkie też jednak spółka poniosła nakłady.

Zobacz więcej

Paweł Szewczyk [FOT. GK]

— Kupiliśmy portfel grubo poniżej 10 proc. Takie są ceny na rosyjskim rynku — mówi Paweł Szewczyk, prezes Kredyt Inkaso.

Jakiej towar jest jakości, okaże się po kilku miesiącach windykowania długów. Prezes jest dobrej myśli, bo kupił długi dość świeże, o 400-dniowym okresie przeterminowania. Zakłada on, że w tym roku obrotowym (kończącym się w marcu 2015 r.) wartość portfela w Rosji, według nominału, wyniesie około 350 mln zł, co wymagać będzie nakładów rzędu 15-20 mln zł. Nie więcej Kredyt Inkaso wyda w Bułgarii, natomiast na Rumunię pójdzie tyle samo nakładów, ile na Polskę — 50 mln zł. Na koniec marca udział przychodów z tego rynku w rachunku wyników ma wzrosnąć z 8 obecnie do 15 proc. Kredyt Inkaso nie wyklucza uruchomienia w Rumunii działalności pożyczkowej, którą od niedawno rozkręca w Polsce. Paweł Szewczyk mówi, że jeśli biznes się sprawdzi, pójdzie z nim za granicę. Na razie Finsano, firma pożyczkowa Kredyt Inkaso, udzieliła pożyczek na 5 mln zł. Do końca roku (obrotowego) bilans ma urosnąć do 40 mln zł. Docelowo, jak zakłada prezes, udział biznesu pożyczkowego w przychodach grupy ma wynieść do 10 proc.

W roku obrotowym 2013/14 przychody spółki wyniosły 87 mln zł i były o jedną czwartą wyższe niż w poprzednim.Zysk netto wzrósł z 17,1 do 33,3 mln zł. Kredyt Inkaso podtrzymuje zainteresowanie rynkiem wierzytelności hipotecznych. Prowadzi negocjacje z dużym europejskim funduszem zainteresowanym inwestycjami w tego rodzaju aktywa. Liczy też, że banki zaczną wystawiać na sprzedaż większe portfele wierzytelności korporacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kredyt Inkaso umacnia się w Rosji