Kredyt na mieszkanie przez internet

Marta Sieliwiestow
13-04-2010, 00:00

Po niecałym roku działalności pierwszy polski portal oferujący kredyty hipoteczne chce dopłacać klientom do pożyczek.

Po niecałym roku działalności pierwszy polski portal oferujący kredyty hipoteczne chce dopłacać klientom do pożyczek.

W połowie 2009 roku rozpoczął działalność pierwszy w Polsce serwis internetowy, za pośrednictwem którego można załatwić wszelkie formalności związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego — począwszy od obliczenia zdolności kredytowej, a na uzyskaniu finansowania skończywszy.

Bez wychodzenia z domu

Pomysł stworzenia portalu internetowego, przez który będzie można pożyczać pieniądze na własne "M" został zapożyczony z rynków zachodnich.

— Sądzę, że poziom wiedzy polskich kredytobiorców jest na tyle duży, że mogą oni świadomie podjąć decyzję, o wyborze kredytu mając do dyspozycji pełne zestawienie produktów aktualnie dostępnych na rynku — mówi Łukasz Wojcieszak, prezes Invigo.

Portal www.invigo.pl oferuje kredyty hipoteczne z 18 banków. Za pomocą kalkulatora można sprawdzić swoją zdolność kredytową, obliczyć ratę kredytu oraz porównać różne jego warianty (waluta, okres, rodzaj rat). Po rejestracji system opracowuje zestawienie proponowanych kredytów dopasowanych do potrzeb i możliwości finansowych klienta. Dla każdego z banków można obejrzeć szczegóły oferty: dodatkowe koszty i wymagane dokumenty. Klient może też porównać oferty między sobą, aby wybrać bank lub banki, w których złoży wniosek. Ustalenie szczegółów kredytu odbywa się z pomocą konsultanta, który pośredniczy w kontaktach z bankiem. Doradca odbiera od kupującego wszystkie niezbędne dokumenty, spraw- dza, a potem przesyła je do banku i monitoruje proces rozpatrywania wniosku, pozostając w kontakcie zarówno z potencjalnym kredytobiorcą, jak i bankiem.

Przez internet i telefon

— Wykorzystując w kontaktach z klientami internet i telefon nie ponosimy kosztów związanych z prowadzeniem tradycyjnych oddziałów i dzię- ki temu możemy zaoferować kredytobiorcom dodatkowe korzyści — przekonuje Wojcieszak.

Dopłaty do kredytów przeznaczonych na finansowanie zakupu nieruchomości lub budowę domu otrzymają wszys- cy klienci, niezależnie od tego, w jakim banku i na jakich zasadach biorą kredyt. Jedynym warunkiem jest to, by kwota kredytu przekraczała 100 tys. zł. Premię otrzymają także osoby korzystające z rządowych dopłat w ramach programu "Rodzina na swoim". Wysokość premii zależy od wartości kredytu. Przykładowo, dla pożyczki od 300 do 350 tys. zł wynosi ona 600 zł, a od 500 do 600 tys. zł — 1 tys. zł. W przypadku, gdy kwota kredytu przekracza 1 mln zł, klient otrzyma 3 tys. zł.

— Banki powoli przypominają sobie, że kredyt hipoteczny jest obarczony stosunkowo niskim ryzykiem, bo zabezpieczeniem jest zawsze nieruchomość. Mimo że wciąż trudno uzyskać pożyczkę na 100 proc. wartości nieruchomości lub więcej, to widoczna jest poprawa nastrojów konsumentów i większe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi — podsumowuje Wojcieszak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwiestow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kredyt na mieszkanie przez internet