Kredyty w CHF szybko się nie zmienią

RB
opublikowano: 04-06-2008, 00:00

Inflacja w Szwajcarii pobiła kolejny rekord — 2,9 proc. Ekonomiści uspokajają — stopy procentowe nie wzrosną.

Inflacja w Szwajcarii pobiła kolejny rekord — 2,9 proc. Ekonomiści uspokajają — stopy procentowe nie wzrosną.

Inflacja w Szwajcarii wzrosła w ubiegłym miesiącu do najwyższego poziomu od 1993 r. Ceny konsumpcyjne urosły o 2,9 proc. w ujęciu rok do roku, co okazało się znacznie gorszym wynikiem niż spodziewali się analitycy — 2,4 proc. W ujęciu miesięcznym ceny skoczyły o 0,8 proc.

— To kolejne potwierdzenie, że Europa ponownie staje przed problemem dynamicznie rosnących cen, co ma źródła w rekordowych cenach ropy i drożejącej żywności — komentuje Marcin Kiepas z X-Trade Brokers.

Kilka dni temu Jean-Pierre Roth, szef banku centralnego Szwajcarii, ocenił, że rosnąca inflacja to dla gospodarki spory problem. Może sugerować rychłe zacieśnienie polityki pieniężnej i podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii (główna stopa wynosi 2,75 proc.). To odbiłoby się negatywnie na ratach spłacanych przez zadłużonych w szwajcarskim franku.

Ekonomiści znad Wisły uspokajają jednak, że czarny scenariusz jest mało prawdopodobny.

— Nie powinniśmy poddawać się emocjom. Ruchy banku centralnego są skorelowane z Europejskim Bankiem Centralnym, dlatego stopy nie wzrosną — uważa Wiesław Szczuka, główny ekonomista BRE Banku.

Podobnego zdania jest Marcin Grotek, analityk rynków finansowych Raiffeisen Banku, choć jego zdaniem ostatnie dane o inflacji zwiększają ryzyko zacieśnienia polityki monetarnej.

Tymczasem niektórzy ekonomiści prognozują, że stopy w Szwajcarii, mimo wysokiej inflacji, mogą nawet spaść.

— Jeśli w ciągu 12 miesięcy bank centralny będzie zmieniał stopy, to naszym zdaniem będzie je ciął, choć w niewielkim stopniu, do 2,5 proc. — mówi Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Gdyby jednak szwajcarskie władze monetarne zdecydowały się podnieść stopy, Polacy, którzy zaciągnęli kredyt we frankach, będą mogli spać spokojnie. Powód? Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu podniesie stopy procentowe w Polsce.

— W takiej sytuacji osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach, na pewno mniej odczują podniesienie stóp niż ci, którzy pożyczali złote — mówi Marcin Grotek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu