Kreisel zainwestuje na Wschodzie

Marcin Gesing
opublikowano: 21-02-2003, 00:00

Kreisel Polska, producent chemii budowlanej, kończy budowę fabryki. W tym roku spółka podejmie decyzję o kolejnej inwestycji.

Producent zapraw budowlanych i systemów dociepleń Kreisel Polska kończy budowę nowej fabryki w Ujeździe koło Tomaszowa Mazowieckiego. Zakład, który kosztował 12 mln zł, ma ruszyć w kwietniu. Będzie to już czwarta fabryka poznańskiej spółki w Polsce o wydajności 120 tys. ton rocznie. Zwiększy moce produkcyjne firmy o 30 proc., co — według zarządu firmy — w pełni zaspokoi zapotrzebowanie krajowe.

Następnym krokiem ma być budowa fabryki za wschodnią granicą. W pierwszym etapie firma zainwestuje tam 7 mln zł.

— Przyglądamy się zarówno rynkom krajów nadbałtyckich, jak i Białorusi czy Ukrainie. Najistotniejszym czynnikiem będzie rynek zbytu, ale także dostępność surowców. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmiemy jeszcze w tym roku — mówi Szczepan Gawłowski, prezes Kreisel Polska.

Największy konkurent spółki — grupa Atlas — otworzy fabrykę pod Moskwą już 24 lipca.

— Część odbiorców ze Wschodu boi się importu ze względu na trudności celne i biurokrację. Żeby w znaczący sposób zaistnieć na tamtych rynkach, trzeba produkować i sprzedawać na miejscu — podkreśla Aleksandra Paprocka, rzecznik grupy Atlas.

Kreisel zamierza w tym roku zainwestować „kilkanaście milionów złotych” w uruchomienie sprzedaży silosowej, a także w koncentrację produkcji — zakład w Zgierzu ma być docelowo zlikwidowany. Mimo trudnego dla branży okresu sprzedaż spółki wzrosła w ubiegłym roku o 40 proc. w porównaniu z 2001 r. Zysk netto skoczył z 3,5 do 8 mln zł.

Kreisel Polska, spółka zależna niemieckiej Kreisel Chemie, jest trzecim po Atlasie i Henkel Bautechnik producentem chemii budowlanej w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kreisel zainwestuje na Wschodzie