Królikowska: luka VAT-owska po raz pierwszy spadła w 2014 r.

  • PAP
opublikowano: 28-02-2019, 18:07

W 2014 r. po raz pierwszy udało się nie tylko powstrzymać wzrost luki VAT, ale i po raz pierwszy spadła - zeznała przed komisją śledczą ds. VAT Agnieszka Królikowska, b. wiceminister finansów w latach 2014-2015.

Królikowska w MF pełniła funkcję Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej. Jak mówiła, wraz z objęciem stanowiska na początku 2014 r. kontrola skarbowa zaczęła szybko poprawiać wyniki, głównie dzięki zastosowaniu metod analitycznych, współpracy z innymi instytucjami i służbami czy horyzontalnym podejściem do kontroli.

B. wiceminister przyznała, że luka vatowska była dla niej poważnym problemem nie tylko z punktu widzenia wpływów do budżetu państwa, ale również wpływu na uczciwą konkurencję. "Kierownictwo MF tego nie kwestionowało - podkreśliła. Królikowska mówiła też, że główną przyczyną luki vatowskiej - jej zdaniem - była związana z tym przestępczość. Zaznaczyła, że ówczesny minister finansów Mateusz Szczurek "bardzo interesował się" analizami dotyczącymi skali przestępczości vatowskiej. W jej ocenie, w latach 2007-2015 "przestępczość karno-skarbowa w Polsce wyspecjalizowała się" oraz "coraz częściej pojawiał się w niej element międzynarodowy". Królikowska przyznała, że "zróżnicowanie stawek, niejasność przepisów też przyczynia się do wzrostu, czy tworzy lukę VAT-owską".

"W ramach kontroli skarbowej UKS w Lublinie podjął się szacowania luki w VAT. Mieliśmy dane, na których mogliśmy się opierać. One były trochę bardziej konkretne niż, dane które były dostępne w obiegu zewnętrznym. Tam przedział luki w VAT by dużo większy (...). My oszacowaliśmy to w okolicach 40 mld zł" - powiedziała.

Agnieszka Królikowska mówiła też, że z wyników kontroli wyłaniał się zorganizowany charakter przestępczości związanej z obrotem paliwami i nie płaceniem VAT przy ich imporcie. Wskazała, że największym problemem była olbrzymia liczba cystern wjeżdżająca przez przejście graniczne z Litwą w Budzisku, a efektem analiz kontroli skarbowej była wielka akcja kontroli z połowy 2014 r. Jak podkreśliła, była to kilkudniowa permanentna kontrola wszystkich wjeżdżających cystern oraz kontrole w trybie pilnym odbiorców. "Robiliśmy to, żeby rozpoznać sytuację i zebrać informacje do dalszych analiz i kontroli" - stwierdziła b. wiceminister.

Mówiąc o przestępczości związanej z obrotem elektroniką, Agnieszka Królikowska zauważyła, że ze spotkań w ramach instytucji unijnych wynikało, iż proceder ma charakter międzynarodowy, a od 2014 r. wiadomo było, że problem narasta także w Polsce. Jak dodała, po analizie problemu kontrola skarbowa poparła wprowadzenie odwróconego VAT-u na elektronikę, choć - jak zastrzegła - osobiście nie jest zwolennikiem tego wyjścia, bo nie rozwiązuje ono problemu. "Chodziło raczej o wypchnięcie procederu za granicę, a nie do innych branż" - powiedziała.

Odnosząc się do pytania o tzw. słupy i wirtualne biura, była wiceminister poinformowała, że urząd kontroli skarbowej w Poznaniu zajmował się analizami podmiotów, które miały siedziby w wirtualnych biurach. Gdy okazało się, że przestępcy rejestrują firmy na studentów, osoby starsze, podopiecznych hospicjów, ministerstwo finansów rozpoczęło akcję uświadamiającą "Nie daj się zrobić w słupa".

"Z naszego punktu widzenia, kontroli skarbowej (...), najistotniejsze było, aby jak najszybciej reagować" - mówiła Królikowska. Zaznaczyła, że podległe jej służby zajmowały się rozpracowywaniem karuzel VAT-owskich, a nie samych "znikających podatników". Dodała, że nie miała kompetencji aby wydawać urzędom skarbowym wytyczne w tej sprawie.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu