Kronopol pali się do Żarów

opublikowano: 24-04-2014, 00:00

Szwajcarska grupa chce rozbudować za 160 mln zł zakład wyrobów drewnopochodnych. W strefie albo w Rosji.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która do wakacji wyda 13 zezwoleń na ponad 1 mld zł inwestycji i 768 miejsc pracy, ma szansę na jeszcze jeden duży projekt. Kronopol, producent wyrobówdrewnopochodnych, chce rozbudować fabrykę w Żarach.

Obiecuje 160 mln zł nakładów, zatrudnienie dodatkowo 20 pracowników i utrzymanie przez co najmniej trzy lata dotychczasowych 1022 miejsc pracy. Do konsultacji międzyresortowych trafiło rozporządzenie zmieniające granice kostrzyńsko-słubickiej strefy, które przewiduje włączenie w Żarach 78,8 ha, które dziś należą do skarbu państwa, miasta oraz Kronopolu.

Jednocześnie ze strefy ma zostać wyłączone 47,4 ha w Słubicach. Właścicielem działki była spółka Krono-Invest, która w 2003 r. planowała tu inwestycję. Nie doszło do niej, zezwolenie strefowe zostało w 2007 r. wygaszone, a w ubiegłym roku spółkę przejął Kronopol. Szwajcarska Swiss Krono Group działa w Polsce od 1994 r.

W Żarach wytwarza wyroby drewnopochodne i uszlachetnione, m.in. płyty wiórowe surowe, płyty MDF i OSB, płyty laminowane, podłogi laminowane, panele boazeryjne i blaty kuchenne. Chce rozbudować halę produkcyjną i zainstalować nowe linie technologiczne, m.in. do produkcji frezowanych płyt drewnopochodnych, paneli i płyt z nadrukiem bezpośrednim i cyfrowym oraz paneli podłogowych. Będzie też linia do laminowania, naklejania powierzchni dekoracyjnych i szlifowania.

Spółka planuje również budowę zautomatyzowanego magazynu laminatów, terminalu zjazdu surowca oraz brakarni (miejsce, gdzie odbywa się kontrola jakości), a także wdrożenie systemów ograniczających negatywny wpływ na środowisko, m.in. obróbki gazów odlotowych z suszarni linii MDF oraz odzysku ciepła. Jeśli Kronopol nie wejdzie do strefy, zainwestuje w Rosji. Stopa bezrobocia w powiecie żarskim na koniec 2013 r. wynosiła 16,5 proc. wobec 13,4 proc. średniej krajowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu