Kruk chce przejąć Wongę

opublikowano: 18-03-2019, 10:04

Wrocławski windykator podpisał list intencyjny w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów w firmie pożyczkowej Wonga. Zamknięcie transakcji wymaga zgody UOKiK.

Firma windykacyjna Kruk, działająca na polskim rynku od 20 lat, i internetowy pożyczkodawca Wonga.pl, obecny nad Wisłą od 2012 r., list intencyjny dotyczący przyjęcia podpisały w piątek wieczorem. Jeśli dojdzie do sfinalizowania tej transakcji, na którą musi zgodzić się UOKiK, Wonga będzie drugą firmą pożyczkową  w portfolio Grupy Kruk. Od 2010 r. na rynku działa należąca do Kruka firma pożyczkowa Novum.

Zobacz więcej

Piotr Krupa, prezes Grupa Kruk SA (fot. Puls Biznesu, WM)

„Dzięki inwestycji w Wonga zyskamy nie tylko skalę i możliwość rozwoju na otwartym rynku pożyczkowym, ale przede wszystkim nabędziemy jedną z najbardziej profesjonalnych, etycznych i prokonsumencko działających firm na tym rynku w Polsce. Do osiągnięcia sukcesu w długim terminie w tej branży kluczowym jest zarządzanie ryzykiem kredytowym, a Wonga w Polsce posiada kompletny zespół, wieloletnie doświadczenie i zaawansowany proces zarządzania ryzykiem, który umożliwia tej firmie utrzymywanie szkodowości znacznie poniżej średnich rynkowych. Poprzez inwestycję, KRUK wejdzie w zupełnie nowy dla siebie kanał sprzedaży pożyczek w stu procentach online. Biznes Wongi jest innowacyjny i efektywny, ale planujemy tę inwestycję przede wszystkim z uwagi na polski zespół, który go prowadzi” – skomentował Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie.

O chęci przejęcia firmy pożyczkowej w Polsce lub Rumunii, zarząd Kruka informował podczas konferencji wynikowych spółki wielokrotnie. Jeszcze w zeszłym tygodniu Michał Zasępa, członek zarządu Kruka, mówił, że spółka prowadzi rozmowy w tej sprawie.

„Kruk jest stabilną, dużą i rosnącą w siłę instytucją finansową.  Wejście do Grupy Kapitałowej Kruka oznacza dla Wongii możliwość rozwoju przy niezmiennej, profesjonalnej ocenie ryzyka kredytowego i utrzymywaniu wskaźników szkodowości na bezpiecznym poziomie. Wonga jako pierwsza firma pożyczkowa zaczęła współpracę z Biurem Informacji Kredytowej i tym samym wyznaczyła rynkowy standard. Dziś do sprawdzenia wiarygodności kredytowej klienta korzystamy między innymi z ośmiu zewnętrznych baz. Nie wydłuża to samego procesu, który jest w 100 proc. zautomatyzowany. Nasi klienci otrzymują informację o przyznanej pożyczce lub odmowie jej udzielenia w kilka minut. Natomiast algorytm zbudowany przez nasz zespół do oceny ryzyka jest ciągle ulepszany i aktualizowany. Uważamy, że instytucja finansowa nie tylko powinna oferować jak najlepsze produkty, ale  - jeśli trzeba – bronić klienta przed złymi decyzjami” – mówi cytowany w komunikacie Tomasz Fedyna, członek zarządu Wongi.

Wonga zatrudnia obecnie ponad 100 osób. Firma udzieliła ponad 1,5 mln pożyczek, a baza klientów przekroczyła 1,1 mln. W 2017 r. przychody wyniosły 100 mln zł. Wonga oferuje produkty dla wszystkich segmentów rynku, wybierając klientów o najbezpieczniejszym profilu ryzyka w porównaniu do całego sektora.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu