Kryzys to czas żniw dla windykatorów? Bzdura

opublikowano: 16-05-2013, 10:42

P.R.E.S.C.O Group, spółka inwestująca w pakiety wierzytelności, chwali się wzrostem przychodów w I kwartale. O tym, że zysk stopniał o 90 proc. w informacji prasowej nie ma niestety ani słowa.

Krzysztof Piwoński, prezes Presco Group (Fot: Marek Wiśniewski,
Krzysztof Piwoński, prezes Presco Group (Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu")
None
None

Kryzys to czas żniw dla windykatorów? Nic bardziej mylnego.

P.R.E.S.C.O. Group, które jeszcze niedawno chwaliło się rekordowymi wynikami za 2012 r., w I kwartale zawiodło na całej linii. Nic więc dziwnego, że kurs leci na łeb na szyję.

Przychody zwiększyły się co prawda o 6 proc. do 22,4 mln zł, ale to akurat w tej branży ma mniejsze znaczenie niż zyski. Tymczasem wynik operacyjny spadł o 68 proc. do 2,76 mln zł, a zysk netto o 90 proc. do 755 tys. zł.

- Istotny wpływ na nasz wynik netto za pierwszy kwartał bieżącego roku miała też wyższa o 5,34 mln zł amortyzacja portfeli. Bardziej ostrożna ocena możliwości odzysków w najbliższych 12-24 miesiącach jest wynikiem utrzymującego się spowolnienia gospodarczego, wysokiej stopy  bezrobocia i niższego realnego poziomu płac. Na obserwowane utrudnienia w ściągalności należności ma także wpływ podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, co wiąże się ze zwiększeniem kwoty wolnej od potrąceń. Największy wpływ na wycenę wartości godziwej portfela wierzytelności miał jednak systematyczny spadek skuteczności egzekucji komorniczych w Polsce. W 2010 roku wynosiła ona 20,5 procent, w 2011 roku 18,6 procent, a w 2012 roku już tylko 17,7 procent. Jest to spowodowane wzrostem spraw wpływających do obsługi przez komorników z 3,21 mln w 2010 roku do 5,05 mln w 2012 roku przy znacznie niższej dynamice wzrostu liczby komorników – mówi Paweł Szejko, członek zarządu spółki.

W I kwartale spółka nie dokupowała już wierzytelności.

Na koniec marca stan środków pieniężnych Presco to 23,2 mln zł.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane