Czytasz dzięki

Kryzys zaufania – wersja chińska

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 15-07-2015, 09:22

Lepsze od oczekiwań dane o wzroście gospodarczym Chin nie przynoszą fali optymizmu w trakcie azjatyckiej sesji, gdyż wiarygodność danych jest poddawana pod wątpliwość. Euro czeka na wieści z greckiego parlamentu, USD na Yellen, ciekawie może też być na rynku GBP i CAD.

Chiński wzrost gospodarczy w drugim kwartale ustabilizował się na poziomie 7 proc., wyżej niż prognozowane 6,8 proc. Jednakże eksperci od chińskiego rynku wskazują, że z danych miesięcznych wyłania się obraz słabszej dynamiki wzrostu, co poddane w wątpliwość wiarygodność odczytu. Zatrzymanie załamania chińskiego rynku akcji może skłaniać władze w Pekinie do „upiększania” rzeczywistości, ale zabieg ten się chyba nie udał. Giełda w Szanghaju traci ok. 4 proc., rynek FX był spokojniejszy ze stabilnymi notowaniami AUD. Dalej podtrzymujemy zdanie, że w Chinach brak jest obecnie sygnałów odrodzenia popytu, co będzie utrzymywać pod presją ceny surowców i waluty powiązane (AUD, NZD).

Euro pozostaje stabilne w oczekiwaniu na popołudniowe głosowanie w greckim parlamencie nad reformami, które umożliwią dalsze prace nad trzecim pakietem ratunkowym. Wynik głosowań powinien być pozytywny, choć premiera Tsiprasa czeka rewolta w jego własnej partii, ale reformy powinny zostać poparte przez opozycję. Ceną prawdopodobnie będą przyspieszone wybory, ale to nie jest obecnie największy powód do obaw. By uchronić Grecję od katastrofy kluczowe jest odmrożenie sektora bankowego, czego nie uda się bez zastrzyku kapitału z Europy. Jednak porozumienie wciąż nie jest gwarantowane. Wczoraj MFW przedstawił raport, którym dał do zrozumienia, że może odstąpić od programu ratunkowego, jeśli Europa nie zaoferuje większej restrukturyzacji zadłużenia Grecji. To argumentuje przeciw otwartemu angażowaniu się w ryzykowne aktywa. Pozostawać ostrożnym, jak zwykle.

Prezes Fed Yellen przemawia dziś przed Kongresem (tekst przemówienia zostanie opublikowany o 14:30), choć wątpliwe, aby już teraz chciała jasno agitować za podwyżką we wrześniu. Mimo to ze strony członków FOMC słyszymy ostatnio więcej jastrzębich komentarzy, więc Yellen nie powinna być zbyt zachowawcza. Prawdopodobnie ton pozostanie zbliżony do wypowiedzi z ostatniego piątku, kiedy Yellen przyznała, że oczekuje startu podwyżek w tym roku, jeśli dane będą wystarczająco silne. Wczoraj słaby odczyt czerwcowej sprzedaży detalicznej osłabia warunek konieczny, chociaż rynek bardziej skupił się na wyniku za cały drugi kwartał, gdzie odbicie po słabym otwarciu roku sięgnęło 1,5 proc. k/k. Odkładając grexit na bok, inwestorzy zdają się bardziej chętni odbudowywać długie pozycje w USD na oczekiwaniach restrykcyjnego Fed i jeden słabszy odczyt nie jest w stanie zachwiać silnego kontrastu między kondycją gospodarki USA, a resztą.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Reszta środowego kalendarium nie rozczarowuje. Za nami już decyzja Banku Japonii o utrzymaniu dotychczasowych parametrów polityki monetarnej. BoJ obniżył prognozy wzrostu i inflacji, co trochę uderzyło w jena, ale reakcja była ograniczona. Podczas konferencji prasowej prezes Kuroda pozostawał optymistyczny jak zawsze w ocenie sytuacji gospodarczej. Przed południem otrzymamy dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii (10:30). W danych najważniejsza może być dynamika płac – skok 3-miesięcznej średniej do 3,3 proc. r/r z 2,7 proc. może podsycać oczekiwania zacieśniania monetarnego Banku Anglii. Po wczorajszych jastrzębich komentarza prezesa BoE Carneya funt wydaje się wykupiony, zatem atrakcyjność dalszego trzymania długich pozycji w GBP wyraźnie spadła. Z drugiej strony nic na razie nie zmusza do realizacji zysków.

Po południu (16:00) otrzymamy decyzję Banku Kanady. Konsensus wskazuje na obniżkę głównej stopy procentowej o 25 pb do 0,75 proc., choć stosunek głosów wynosi tylko 15:14. Rynek stopy procentowej także nie jest jednomyślny i na razie wycenia jedynie 9 pb obniżki. Opowiadamy się za brakiem obniżki. Inflacja jest stabilna, a loonie blisko 6-letnich minimów vs USD. PKB Kanady kurczy się do czterech miesięcy, ale gospodarka USA powinna wkrótce zacząć wspierać ożywienie w Kanadzie. Ryzykiem jest powrót spadków cen surowców, ale naszym zdaniem nie uzasadnia to cięcia jeszcze teraz. Możemy otrzymać gołębi komunikat otwierający drogę do obniżek w przyszłości, ale brak obniżki powinien wcześniej „wypłukać” z rynku część sprzedających CAD, zanim rozpocznie się dyskonto cięcia na jesieni.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane