Krzesło prezydenta trafi na aukcję

Ewa Bęczkowska
opublikowano: 14-03-2001, 00:00

Krzesło prezydenta trafi na aukcję

W Hotelu Victoria Inter-Continental odbyła się Wielka Gala z okazji przyznania przez tygodnik „The Warsaw Voice” Krzesła Roku 2000. Nagroda została przyznana już po raz dwunasty. Tygodnik wyróżnia nim osobę, instytucję, a nawet przedmiot, które miały w danym roku dominujący wpływ na życie Polaków.

Zdaniem redakcji „The Warsaw Voice”, na Krzesło Roku 2000 zasłużył Aleksander Kwaśniewski.

— Nie mieliśmy wątpliwości, kto w tym roku zwycięży. Aleksander Kwaśniewski, zwolennik demokracji i społecznej gospodarki rynkowej, wykazał się umiarkowaniem i konsekwencją w stabilizowaniu polskiej sceny politycznej. Stał się „twarzą” Polski, cieszącą się szacunkiem i popularnością na scenie międzynarodowej. Kulminacją takiej postawy, pracy i starań stały się wybory prezydenckie roku 2000 — mówi Andrzej Jonas, redaktor naczelny „The Warsaw Voice”.

Prezydent nie przyjął nagrody, w jego imieniu wyrazy podziękowania złożyła Jolanta Szymanek-Deresz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Jak poinformowała, Aleksander Kwaśniewski wyznaje zasadę nieprzyjmowania nagród prywatnych, a jego największą nagrodą jest wynik wyborczy i poparcie społeczeństwa i pragnie on przy tej jednej nagrodzie pozostać.

Krzesło Roku 2000 zostało przekazane na rzecz Fundacji Porozumienie bez Barier, kierowanej przez Jolantę Kwaśniewską. W jej imieniu nagrodę odebrała Ewa Kafarska z Zespołu Protokolarnego Kancelarii Prezydenta.

— Nagroda trafi na aukcję, ale nie znamy jeszcze konkretnego przeznaczenia uzyskanych z niej pieniędzy. Możemy jednak zapewnić, że jak zawsze, będzie to szczytny cel — mówi Ewa Kafarska.

Dotychczas Krzesłem Roku wyróżniono: Lecha Wałęsę (1989), Leszka Balcerowicza (1990), Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991), Hannę Suchocką (1992), Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych (1993), Hannę Gronkiewicz-Waltz (1994), Izbę Administracyjną Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego (1995), samochód osobowy (1996), Tadeusza Mazowieckiego i Romana Kluskę (1997), Jerzego Buzka (1998) i Bronisława Geremka (1999).

Z RĄK DO RĄK: Krzesło Roku 2000 z rąk Andrzeja Jonasa, redaktora naczelnego tygodnika „The Warsaw Voice” w imieniu Jolanty Kwaśniewskiej odebrała Ewa Kafarska z Zespołu Protokolarnego Kancelarii Prezydenta.

JUŻ DOCENIENI: Wśród przybyłych gości nie zabrakło Leszka Balcerowicza, obecnie prezesa Narodowego Banku Polskiego, nagrodzonego przez „The Warsaw Voice” Krzesłem Roku 1990.

W IMIENIU PREZYDENTA: Jak poinformowała Jolanta Szymanek-Deresz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Aleksander Kwaśniewski nie przyjmuje nagród prywatnych. Jego największą nagrodą jest wynik wyborczy i poparcie społeczeństwa.

STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ: Podzielamy wybór dziennika „The Warsaw Voice”, jest on trafny i wpełni uzasadniony — mówi Eugeniusz Śmiałowski, prezes Pentora, na zdjęciu z Grzegorzem Wójtowiczem, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

SPOSTRZEżENIA NA LUziE: My, bankowcy, rozumiemy ludzi, którzy mają własne zasady, dlatego nie komentujemy prywatnych wyborów — mówi Henryk Pyrka, prezes Banku Współpracy Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bęczkowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Krzesło prezydenta trafi na aukcję