Książę Walii świętował tytuł

  • DI
opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Książę Karol, następca brytyjskiego tronu, obchodził w poniedziałek 50. rocznicę uroczystego otrzymania tytułu księcia Walii, biorąc udział w spotkaniu w Nantgarw, w pobliżu walijskiej stolicy Cardiff, z beneficjentami Funduszu Książęcego (Prince's Trust) wspierającego osoby z trudnym startem życiowym.

70-letni książę — najdłużej czekający na objęcie tronu w historii brytyjskiej monarchii — założył fundusz w 1976 r., by pomóc młodym ludziom wywodzącym się z trudnych środowisk w znalezieniu zatrudnienia lub założeniu własnej firmy. Według szacunków organizacja pomogła blisko milionowi osób. Książę powołał do życia także organizację Prime Cymru, zapewniającą wsparcie osobom powyżej 50. roku życia, które chcą pozostać aktywne zawodowo — oferuje ona m.in. program mentoringowy i pomoc w założeniu własnej firmy. Książę współpracuje też z 42 innymi organizacjami charytatywnymi. Spotkanie w Nantgarw rozpoczęło coroczny tygodniowy objazd Walii, który pozwala Karolowi — przejmującemu coraz więcej obowiązków od 93-letniej królowej Elżbiety II — odnowić jego więzi z regionem. Program wizyty zakłada udział w 20 wydarzeniach, w tym m.in. w specjalnym wieczorze artystycznym w jego rezydencji w Llwynywermod w hrabstwie Carmarthenshire.

Następca tronu znany jest m.in. z zaangażowania na rzecz regeneracji przestrzeni miejskich, architektury i troski o środowisko naturalne, m.in. przez odpowiedzialne i zrównoważone rolnictwo. Oficjalna ceremonia nadania tytułu księcia Walii odbyła się 1 lipca 1969 r., kiedy Karol miał ledwie 20 lat, a plany dotyczące takiego kroku były ogłoszone już 11 lat wcześniej. Decyzja wzbudzała wówczas poważne kontrowersje wśród walijskich nacjonalistów, którzy przypominali los Llywelyna Ostatniego, ostatniego księcia niepodległej Walii przed jej podbiciem przez króla Anglii Edwarda I. 50. rocznica uzyskania tytułu księcia Walii zbiega się w czasie z urodzinami zmarłej w 1997 r. w wypadku samochodowym księżnej Diany, byłej żony Karola, która w poniedziałek skończyłaby 58 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu