Czytasz dzięki

Księży Młyn w odnowie

opublikowano: 15-04-2018, 22:00

Kolejne budynki XIX-wiecznego łódzkiego osiedla zostaną zrewitalizowane za 75 mln zł. Prace mają ruszyć już w tym roku.

25 budynków na Księżym Młynie przejdzie kompleksowy remont. Na pierwszy ogień pójdzie sześć famuł (domów wybudowanych przez fabrykantów dla robotników pracujących w ich zakładach) i dwa konsumy (dawne sklepy zakładowe). Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, zapowiedziała, że planowana rewitalizacja obejmie również budowę „zielonego” parkingu, powstanie Klubu Księżego Młyna, odrestaurowanie trzech pomp wodnych i utworzenie pieszo-rowerowego pasażu wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej (oferty na dwa ostatnie zostały już otwarte). Zostały już ogłoszone pierwsze przetargi.

Kolejny już etap rewitalizacji łódzkiego przyfabrycznego osiedla z XIX wieku będzie kosztować 59 mln zł (39 mln zł z unijnych dofinansowań). Za dodatkowe 15 mln zł (w tym 8,3 mln zł z UE) modernizacji poddane zostaną również nieruchomości należące do wspólnot mieszkaniowych.

Obecny etap rewitalizacji jest pierwszym, który został wsparty unijnymi funduszami. Prezydent miasta podkreśla,że dzięki nim jest możliwe wykonanie kompleksowych prac w szerszym zakresie. Dotacja pozwoli do 2020 r. gruntownie odnowić 22 historyczne budynki.

Rewitalizowane osiedle w 230 lokalach zamieszkuje około 750 łodzian, którzy po zakończeniu inwestycji w większości wrócą do swoich mieszkań.

Księży Młyn ma już za sobą kilka inwestycji, m.in. zmianę zabytkowej przędzalni w lofty i remizy strażackiej w biura. Pałac Herbsta, po wartym 20 mln zł remoncie, stał się siedzibą oddziału Muzeum Sztuki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane