Kto chce, a kto może przejść na dużą giełdę

Kamil Zatoński
07-12-2009, 00:00

Przez ponad dwa lata funkcjonowania rynku NewConnect na główny parkiet warszawskiej giełdy zdołały się przenieść zaledwie dwie spółki — MW Trade i Centrum Klima. Bessa zweryfikowała oczekiwania kilku innych firm, które sygnalizowały taki zamiar. W tej grupie były m.in. Divicom, Technopark2, LUG i SSI. Dziś żadna z tych spółek nie spełnia podstawowego kryterium, które pozwala ubiegać się o wejście do obrotu na rynek podstawowy. Chodzi o odpowiednio wysoką wartość rynkową. Musi ona przekraczać 10 mln EUR (41 mln zł). Drugim warunkiem jest dostateczne rozproszenie akcjonariatu, tak by handel akcjami spółki nie był tylko symboliczny.

Według regulaminu GPW, w posiadaniu akcjonariuszy, z których każdy uprawniony jest do wykonywania mniej niż 5 proc. głosów na WZA, znajdować się musi co najmniej 15 proc. akcji objętych wnioskiem o dopuszczenie do obrotu lub wartość 100 tys. akcji objętych wnioskiem musi mieć równowartość 1 mln EUR (4,1 mln zł). Teraz pierwszy z warunków spełnia 16 spółek (patrz tabela). O drugi muszą zadbać same firmy przed transferem. Dlatego też niektóre myślą o emisji akcji, tak by free float był wystarczający.

Na razie najbliższa przejścia na główny rynek jest spółka windykacyjna Fast Finance. Spółka złożyła właśnie do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny, który formalnie pozwoli ubiegać się o dopuszczenie do obrotu na GPW. Podobne plany sygnalizuje też kilka innych spółek. Najpóźniej w drugim kwartale 2010 r. na GPW chce się przenieść Pragma Inkaso. Takie aspiracje zgłasza też Internity, spółka zajmująca się handlem luksusowymi materiałami wykończeniowymi, oraz Krynicki Recykling, firma odzyskująca stłuczki szkła. Nawet najświeższy debiutant z NewConnect Tele-Polska Holding już planuje, że za 12-18 miesięcy znajdzie się na dużym rynku. Na to samo liczy Dent-a-Medical, spółka wkrótce ma się pojawić na alternatywnym rynku. Pod koniec czerwca akcjonariusze czeskiego Photon Energy zdecydowali już, że postarają się wejść na GPW. Kilka dni temu nad analogiczną uchwałą miało głosować WZA Liberty Group, ale ostatecznie wniosku tego nie rozpatrywano. W przypadku tej spółki byłoby to zresztą myślenie życzeniowe. Jej kapitalizacja ledwo

przekracza bowiem 1 mln EUR.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia na NC

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia na NC

Pharmena znalazła doradcę, który poszuka dla niej kontrahentów na rynkach zagranicznych.

Fundusz typu private equity, należący do WDM, objął udziały w Bio-Inventions, firmie, która ma produkować i sprzedawać farmaceutyki, kosmetyki i suplementy diety.

PSW Holding za 1,2 mln zł sprzedał zbędną nieruchomość. Spłacił jednocześnie kredyt zaciągnięty wcześniej na jej zakup.

Hutimex otrzymał warunki zabudowy nieruchomości w Łodzi, w której znaleźć się mają mieszkania oraz powierzchnia handlowa.

Na koniec listopada wartość aktywów, którymi zarządza Quercus TFI, wzrosła do 285,1 mln zł (o 15 proc., licząc miesiąc do miesiąca).

Tele-Polska Holding zadebiutowała na NewConnect. Na otwarciu premierowej sesji kurs wzrósł o 140 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kto chce, a kto może przejść na dużą giełdę