Czytasz dzięki

Kto dostanie premię, a komu grozi zawał?

opublikowano: 20-07-2017, 22:00

Z powodu różnic w zarobkach pracownicy częściej niż szefowie mają problemy z sercem.

„Pisz pan zawał” — powiedział lekarz pogotowia wezwany na plac budowy, na którym w serialu „Czterdziestolatek” zasłabł inżynier Stefan Karwowski. By postawić taką diagnozę, nie potrzebował badania. Dla wszystkich było jasne, że jeśli na zdrowiu zapada dyrektor, ma to związek z sercem, które nie wytrzymuje stresu. Najnowsze badania obalają jednak tezę, że zawał to dyrektorska choroba. Przypadłości kardiologiczne częściej grożą osobom biednym, źle odżywiającym się i prowadzącym niehigieniczny tryb życia. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się również szeregowi pracownicy.

— Na szefach ciąży wprawdzie większa odpowiedzialność. Niemniej decydują o tym, co robią i w jakim tempie. Natomiast podwładni, szczególnie z najniższych szczebli hierarchii, nie mają wpływu na liczbę i rodzaj obowiązków. Brak autonomii, poczucia sprawstwa rujnuje zdrowie i psychikę pracowników — mówi Jakub Urbański, trener biznesu i wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Równie szkodliwe jest poczucie krzywdy z powodu niskich wynagrodzeń — twierdzi niemiecki ekonomista Armin Falk. Uczestnikom eksperymentustworzył w swojej pracowni warunki podobne do tych, które panują w wielu firmach. Zatrudnił wielu ludzi przy mozolnych obliczeniach. Robili to coraz dokładniej i lepiej, przez co „przedsiębiorstwo” zwiększało zyski. Ale oni prawie nic z tego nie mieli. Podwyżki i premie dostawali tylko menedżerowie, którzy zarabiali nawet kilkadziesiąt razy tyle, co zwykli fachowcy. Wkrótce u ich podwładnych o jedną trzecią wzrosły stres i zagrożenie chorobą serca — jako wynik niesprawiedliwości. Według badania Edenred Ipsos z końca ubiegłego roku 52 proc. pracowników w Polsce uważa, że zarabia za mało. Gorzej jest tylko w Chinach (62 proc.).

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane