Kto wynalazł lampki choinkowe?

opublikowano: 20-12-2017, 11:39

Zapalenie lampek choinkowych stało się we współczesnym świecie symbolem inauguracji drzewka bożonarodzeniowego. Przez wieki do celu tego służyły świeczki, ale stały się one przyczyną tak częstych pożarów, że z radością powitano oświetlenie elektryczne.

Dekorowanie świątecznego drzewka małymi świeczkami jest starą tradycją. Pierwszy opis tego zwyczaju znajdujemy w średniowiecznym poemacie francuskim "Durmat le Galois". Przez stulecia używano do tego małych świeczek z miękkiego wosku przymocowywanych początkowo za pomocą druta do gałęzi. Efektowna ozdoba cieszyła oczy, ale była też przyczyną nierzadkich tragedii, kiedy wykonane z naturalnych materiałów dekoracje stawały w ogniu. Na przełomie XIX i XX wieku rozpoczęto masową produkcję małych świeczników w formie kul, były one jednak niepraktyczne ze względu na wagę. 

Jedna z pierwszych reklam oświetlenia choinkowego produkowanego przez firmę Edisona (lata 20.).
Jedna z pierwszych reklam oświetlenia choinkowego produkowanego przez firmę Edisona (lata 20.).

Do rozpowszechnienia zwyczaju ubierania choinki z pewnością przyczyniło się wprowadzenie nowej tradycji do dworu królewskiego w Wielkiej Brytanii. Królowa Wiktoria w swym pamiętniku opisała wieczór wigilijny w 1832 r., kiedy jako trzynastoletnia dziewczynka po raz pierwszy obserwowała splendor udekorowanego świątecznego drzewka, pod którym rozłożono prezenty. 

Kto jako pierwszy wpadł na pomysł, aby choinkowe światło było elektryczne? Na to pytanie lepiej nie odpowiadać, zwłaszcza że ideę zrealizowano w zakładach Edisona, który miał dość lekki stosunek do własności intelektualnej. Wiemy na pewno, że jako pierwsze zaświeciły w domu wspólnika wynalazcy, Edwarda Johnsona 22 grudnia 1882 roku. Musiały być koszmarnie nieporęczne - do grubego sznura z przewodem podłączono 80 żarówek w kolorach czerwonym, białym i niebieskim. Podobno dziennikarze celowo pominęli ten fakt w wiadomościach kolejnego dnia, ponieważ uznali, że jest to kolejna próba zwrócenia uwagi na wynalazek Edison Electric Light Company. 

Przygotowany dla Johnsona prototyp nie wszedł do powszechnej produkcji ze względu na wysoką cenę produktu. Mimo to na specjalne zamówienia General Electric przygotowywało zamówione oświetlenie. Jedno z nich przyszło z Białego Domu. W siedzibie amerykańskich prezydentów w 1895 r. ponad sto żarówek oświetliło choinkę ufundowaną przez Grovera Clevelanda. Idąc za przykładem głowy państwa, zamożni Amerykanie zamawiali sznury lampek do swoich domów. Z czasem (od 1904 r.) oświetlano również drzewka na zewnątrz. Do popularyzacji tego zwyczaju przyczynił się największy beneficjent nowej tradycji - firma General Electric - od lat 20. organizując konkursy na najpiękniej oświetlone posesje w USA. Dzięki temu już w latach 30. XX wieku większość choinek w Stanach ozdabiało oświetlenie elektryczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane