Które banki z GPW wypłacą dywidendę

opublikowano: 10-12-2021, 11:58
aktualizacja: 10-12-2021, 12:02

Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM, po publikacji stanowiska KNF wobec polityki dywidendowej banków podliczył, które banki będą mogły podzielić się zyskiem i w jakiej wysokości.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała w czwartek swoje stanowisko dotyczące polityki dywidendowej instytucji finansowych w 2022 r. Dopuszcza w nim wypłatę całego zysku z 2021 r. w formie dywidendy po spełnieniu określonych warunków.

Na możliwość wypłaty dywidendy i jej wysokość wpływ będzie mieć spełnienie określonych warunków, związanych np. z wysokością kapitałów oraz odpornością na niekorzystny scenariusz makro. Dodatkowo na możliwość wypłaty dywidendy będzie negatywnie wpływać posiadanie dużego portfela walutowych kredytów hipotecznych.

Maciej Marcinowski podliczył, że według stanu na koniec III kw. 2021 r. i przy założeniu, że stress testy pozostaną niezmienione, 100 proc. zysku mogłyby wypłacić Handlowy, ING i Pekao, od 50 do 100 proc. Alior, a od 0 do 50 proc. BNP Paribas.

Dla PKO BP limit to 50 proc. (ze względu na korektę na portfel CHF), dla Santandera 30 proc., a w przypadku mBanku i Millennium wypłata nie byłaby w ogóle możliwa.

Trigon prognozuje, że Alior i BNP mimo teoretycznej możliwości dywidendy nie wypłacą. W przypadku Santandera będzie to 30 proc. zysku za 2021 r., w PKO BP 50 proc., podobnie w ING, w Pekao 75 proc., a w Handlowym 100 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane