Kuala Lumpur najlepszym miastem dla ekspatów

PAP , DI
opublikowano: 02-12-2021, 11:29

Mieszkający w stolicy Malezji cudzoziemscy specjaliści wysoko oceniają komfort życia w blisko 8-milionowej aglomeracji.

Fot. Peter Nguyen/Pixabay

Kuala Lumpur jest miastem najlepiej na świecie ocenianym przez międzynarodowych ekspatów — wynika z „Expat City Ranking 2021” monachijskiej firmy badawczej InterNations.

Autorzy rankingu zapytali blisko 12,5 tys. wysokiej klasy międzynarodowych specjalistów mieszkających i pracujących na całym świecie. W ostatecznym zestawieniu znalazło się 57 miast, w których zebrano po co najmniej po 50 wywiadów z ekspatami.

Pierwsze miejsce zdobyła stolica Malezji, która zajęła wysokie lokaty we wszystkich kategoriach. Szczególnie wysoko oceniono relację zarobków do kosztów życia oraz jakość i dostępność oferty mieszkaniowej.

W Kuala Lumpur łatwo się osiedlić i znaleźć dom lub mieszkanie. Ekspaci wysoko oceniają także ogólny komfort życia w blisko 8-milionowej aglomeracji i są zadowoleni z równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Nieco gorzej niż średnia oceniane są możliwości rozwoju kariery i ogólny stan gospodarki, mocno dotkniętej przez pandemię COVID-19. Choć także w tych kategoriach Kuala Lumpur wypada nieźle, to mieszkający tam ekspaci mają uwagi dotyczące środowiska miejskiego, poziomu bezpieczeństwa i transportu publicznego.

75 proc. mieszkających na stałe cudzoziemskich profesjonalistów stwierdziło, że czują się w Kuala Lumpur jak w domu i nie mieli kłopotów z przyzwyczajeniem się do miejscowej kultury. „Uwielbiam różnorodne kulturowo środowisko Kuala Lumpur. Przyjazność Malezyjczyków sprawia, że to najlepsze miejsce na emeryturę” — powiedział cytowany w raporcie amerykański respondent.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się też: Malaga, Dubaj, Sydney, Singapur, Ho Chi Minh, Praga, Meksyk, Bazylea oraz Madryt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane