Kuba kusi zagranicznych inwestorów

opublikowano: 04-11-2014, 07:10

Kuba zwróciła się do międzynarodowych firm z propozycją zainwestowania łącznie ponad 8 mld USD, informuje serwis AP.

Karaibskie państwo chce w ten sposób rozruszać swoją centralnie planowaną gospodarkę, która od lat znajduje się w stanie ruiny. Cierpi ona m.in. na głód gotówki i jest paraliżowana katastrofalną nieefektywnością.

Rodrigo Malmierca Diaz, minister handlu zagranicznego, podczas Międzynarodowych Targów w Hawanie ogłosił listę 246 projektów, których realizacja wymagałaby środków rzędu 8,7 mld USD. Obejmuje ona szerokie spektrum inwestycji od gospodarstw rolnych po fabrykę lamp samochodowych.

Kuba, Hawana
Zobacz więcej

Kuba, Hawana Bloomberg

Publikacja listy to kolejny krok w zachęcaniu zagranicznego kapitału do inwestowania na wyspie. Rządowy program obejmuje również łagodzenie warunków dla inwestycji oraz stworzenie specjalnej strefy handlu w porcie Mariel, w zachodniej części kubańskiej stolicy.

Według szacunków kubańskich ekonomistów, zagraniczne inwestycje musiałby osiągnąć poziom co najmniej 2 mld USD rocznie by zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego wyspy, które w tym roku nie powinno przekroczyć poziomu 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kuba kusi zagranicznych inwestorów