Kuchciński: być może we wtorek kandydat na marszałka Sejmu

opublikowano: 19-04-2007, 15:47

Szef klubu PiS Marek Kuchciński nie wykluczył, że w najbliższy wtorek zostanie przedstawiony kandydat PiS na  marszałka Sejmu.

Jak się dowiedziała PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa Sejmu, marszałek Marek Jurek będzie chciał, aby głosowanie nad jego odwołaniem odbyło się pierwszego dnia posiedzenia Sejmu, czyli we wtorek po południu.

"We wtorek, w przyszłym tygodniu zaczyna się Sejm i myślę, że to będzie chyba czas najbardziej właściwy, żeby oficjalnie ogłosić kandydata na marszałka Sejmu" - powiedział w czwartek Kuchciński dziennikarzom w Sejmie.

Dopytywany nie chciał potwierdzić, czy nazwisko nowego marszałka poznamy na pewno pierwszego dnia posiedzenia Sejmu.

"Oczywiście, że liderzy ugrupowań koalicyjnych znają kandydata czy też kandydatów. Nie chciałbym przedstawiać nazwisk tych osób dlatego, że obyczajem pewnym, którego powinniśmy dotrzymać, to jest zasada taka, że w pierwszej kolejności liderzy ugrupowań zaakceptują wspólnego kandydata" - dodał.

Zaznaczył, że kandydaturę muszą omówić zespoły koalicyjne. "W ramach umowy koalicyjnej musimy uzgodnić już pewne szczegóły techniczne, policzyć, zastanowić się, przedstawić klubom parlamentarnym i wówczas będziemy mogli przedstawić oficjalnie kandydaturę" - mówił.

Zastrzegł, że w przypadku PiS propozycję kandydata musi zaakceptować komitet polityczny partii. "Możemy powiedzieć, że kandydaci są przygotowywani, są przedstawieni już - o ile mi wiadomo - liderom partii politycznych, natomiast oficjalnego ogłoszenia dokona pan prezes Kaczyński" - zaznaczył szef klubu PiS.

Według wicepremiera, szefa Samoobrony Andrzeja Leppera kandydatami PiS na stanowisko marszałka Sejmu są: Paweł Zalewski i Joachim Brudziński. Kandydatury te przedstawił Samoobronie premier Jarosław Kaczyński.

Lepper powiedział, że klub Samoobrony będzie dyskutował w najbliższym czasie nad tymi kandydaturami. Zapewnił, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji w tej sprawie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kuchciński: być może we wtorek kandydat na marszałka Sejmu