Kuchnia Gór Świętokrzyskich

opublikowano: 14-09-2017, 22:00

Polska na talerzu

Świętokrzyska Kuźnia Smaków prowadzi swoich gości przez cztery świętokrzyskie powiaty (kielecki, opatowski, ostrowiecki i sandomierski), gdzie w ponad 50 miejscach mogą skosztować potraw regionalnych i kupić wyroby lokalnych producentów.

— Zależało nam na tym, aby smaki, które będą poznawać odwiedzający nas turyści, miały regionalny charakter. Zadbaliśmy również o to, żeby mieli pewność co do jakości kupowanych na szlaku produktów. Oznaczone logo szlaku są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych albo zdobywały nagrody na wojewódzkich i krajowych konkursach na najlepszy produkt tradycyjny — podkreśla Teresa Wąsik, koordynator projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków.

Oprócz lokalnych producentów znajdziemy tu również 23 restauracje i gospodarstwa agroturystyczne, które aby dostać się na szlak, wpisały w swoje menu co najmniej trzy potrawy o charakterze regionalnym. W tym dwie pochodzą z książki z przepisami (blisko 80 pozycji) promującej szlak, a jedna to najczęściej specjalność szefa kuchni, która uwzględnia kulinarny charakter regionu. Na kartach dań znajdziemy więc m.in. jacentowski barszcz z kapustą, białą polewkę z ziemniakami, kulebiak, inkusiowe byki, kraszone kluski i co najmniej dziesięć rodzajów pierogów. Dla amatorów słodkości szefowie kuchni przygotują baniocek, ziemniaczany sernik albo jabłko w miodzie.

— Tworząc szlak, chcieliśmy nie tylko zdefiniować naszą regionalność czy zwyczajnie pokazać się światu, ale również przygotować ofertę produktową. Chcieliśmy, żeby każdy turysta, docierając do regionu Gór Świętokrzyskich, mógł osobiście poznać producentów i ich wyroby — podkreśla Teresa Wąsik.

Tym sposobem przyjezdni mogą dotrzeć m.in. do producentów serów, miodów, wina, wędlin czy opatowskich krówek. Jednak nawet ci, którzy nie należą do grona wielkich odkrywców, mogą regionalnych produktów spróbować, nie tylko kosztując gotowe potrawy wykorzystujące lokalne produkty, ale również zaglądając do tzw. kredensów, w których te produkty znajdą w najprostszej postaci — dostarczane wprost od wytwórców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Kuchnia Gór Świętokrzyskich