Kujawy mają trzy nowe fundusze

Ryszard Gromadzki
01-09-2003, 00:00

Trzy nowe fundusze poręczeń kredytowych rozpoczęły działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Ich oferta skierowana jest zarówno do już funkcjonujących małych i średnich firm z regionu, jak i tych , które dopiero startują. Fundusze ruszyły w Bydgoszczy, Toruniu i Grudziądzu.

Największy z nowych funduszy powstał w maju przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Kapitał Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych (KPFPK) wynosi 3 mln zł. Jego wyłącznym udziałowcem jest samorząd województwa.

— Oferta funduszu skierowana jest do firm z regionu. Udzielamy jednak poręczeń firmom, które działają od co najmniej 6 miesięcy — mówi Monika Szelc z KPFPK.

Fundusz ma podpisaną umowę o współpracy z bankiem PKO BP. Zarząd zabiega jednak o podpisanie podobnych umów z innymi bankami, m.in. Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

— Zaangażowanie BGK w nasz fundusz ma wynieść 3 mln zł. Sprawa powinna się rozstrzygnąć do końca roku — twierdzi Monika Szelc.

Według niej, w przyszłości możliwe jest rozszerzenie składu udziałowców funduszu o gminy z regionu. KPFPK udzielił już kilku poręczeń.

Żadnego poręczenia nie udzielił jeszcze należący do miasta Bydgoski Fundusz Poręczeń Kredytowych, który dysponuje kapitałem 1,5 mln zł.

— BFPK został zarejestrowany w czerwcu, obecnie koncentrujemy się na promowaniu jego oferty — mówi Krzysztof Arkuszewski, prezes funduszu.

Na razie fundusz współpracuje z BPH PBK. Jednak zarząd negocjuje także z sześcioma innymi bankami.

BFPK zamierza udzielać poręczeń wyłącznie firmom zarejestrowanym na terenie Bydgoszczy.

— Nasza oferta ograniczona jest na razie do firm zatrudniających najwyżej 50 osób. Poręczamy do 60 proc. wysokości kredytu, nie może być on jednak większy niż 70 tys. zł — mówi Krzysztof Arkuszewski.

Grudziądzki Fundusz Poręczeń Kredytowych ruszył w połowie sierpnia z kapitałem 1 mln zł. Miasto Grudziądz, jedyny udziałowiec, chce dzięki niemu poręczać kredyty, które będą służyć powstawaniu nowych miejsc pracy. Firmy mogą liczyć na pożyczkę do 20 tys. zł na jedno miejsce pracy, a fundusz poręczyć może do 70 proc. wartości kredytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kujawy mają trzy nowe fundusze