KUKE: polski eksport wzrósł o 4,7 proc. w październiku

ISBnews
opublikowano: 01-12-2014, 12:16

Eksport z Polski wzrósł o 4,7% r/r i wyniósł 14,940 mld euro w październiku, wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Korporacja oczekuje, że w całym 2014 r. eksport okaże się większy o 6,1% r/r i sięgnie 157,7 mld euro, zaś w roku 2015 eksport może zwiększyć się do 175,8 mld euro, tj. o 11,5% r/r.

„Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w październiku oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w październiku eksport z Polski wyniósł 14,940 mld euro. Był więc o 4,8% większy niż we wrześniu i jednocześnie o 4,7% większy niż w październiku 2013 r.- czytamy w komunikacie.

Liczony w złotych eksport wyniósł 62,834 mld tj. o 5,2% więcej niż we wrześniu i równocześnie o 5,1% więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

KUKE podkreśla, że październikowy wzrost obrotów jest zjawiskiem typowym. To właśnie na październik przypada szczyt sprzedaży mającej zatowarować handel na okres świąteczno – noworoczny.

„ Realizowanych w tym czasie jest też sporo dostaw towarów o charakterze inwestycyjnym. Odbiorcy są bowiem zainteresowani finalizacją odbioru maszyn (październik) i uruchamiania ich (listopad, grudzień) - jeszcze przed końcem roku. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że wzrosty nie będą już tak duże, jak we wrześniu, kiedy to widoczne jest w statystykach przywracanie aktywności przemysłu po okresie letniego spowolnienia"- czytamy w komunikacie.

Tegoroczny wzrost sprzedaży notowany w październiku okazać się też może nieco mniejszy od ubiegłorocznego. W konsekwencji roczna dynamika sprzedaży może być niższa niż we wrześniu, podano także.

„Jest to jednak głównie efekt tego, że wyniki września były tym razem nadzwyczaj imponujące i wyczerpały więcej niż zazwyczaj wzrostu sprzedaży generowanego jesienią. Zdają się o tym też świadczyć notowane w ostatnich miesiącach dane o wynikach przemysłu i handlu hurtowego. Mniej zaś jest tu oczekiwanego, przez część rynku, efektu osłabiania koniunktury w niektórych krajach europejskich" – czytamy dalej.

Korporacja wskazuje, że w kolejnym miesiącu brak jest wyraźniejszych postępów w łagodzeniu konfliktu na linii Kijów - Moskwa. Przekłada się to na ograniczanie sprzedaży naszych towarów na tamtejsze rynku.

Według zestawień Głównego Urzędu Statystycznego w okresie I – IX spadek eksportu do krajów Europy Środkowej i Wschodniej sięgnął 15,9%. W przypadku Rosji spadek oszacowano na 12,4% a Ukrainy 27,8%.

„Jest on wywołany tak spadkiem tamtejszego popytu konsumpcyjnego (klienci w okresie zagrożenia ograniczają zakupy do najbardziej podstawowych artykułów) jak również administracyjnymi ograniczeniami importu z Polski (np. w zakresie artykułów spożywczych). Zwraca też uwagę regres w zakresie towarów o charakterze inwestycyjnym – np. środków transportu. Nawet w przypadku Białorusi zanotowano spadek sprzedaży o 6,5%" – podało także KUKE.

Korporacja oczekuje, że w okresie X – XII 2014 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 6,1% w euro, a w wymiarze złotowym o 6,3%.

„Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2014 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 157,7 mld euro, co stanowić będzie wynik o 6,0% wyższy niż w roku 2013. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 659,5 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 5,5% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2013" – podało KUKE.

W miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim oraz normalizacji sytuacji
u naszych wschodnich partnerów, zwiększać się też będzie dynamika polskiego eksportu.

W roku 2015 eksport może zwiększyć się do 175,8 mld euro (o 11,5%), co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 718,0 mld (wzrost o 8,9%).

Prognozy Korporacji dotyczące wyników eksportu w latach  2014 - 2015 wskazujące na wzrost eksportu ogółem odpowiednio o 6,0% i 11,5% są wynikiem następujących prognozowanych zmian wolumenu eksportu na podstawowych dla naszej gospodarki rynkach:

Niemcy – wzrost eksportu o 8,2% i 10,2 %
Pozostałe kraje strefy euro o 8,8% i 10,0%
Pozostałe kraje UE o 6,0% i 10,2%
Pozostałe kraje rozwinięte o 11,0% i 12,5%
Kraje Europy Środkowo - Wschodniej spadek o -19,0% i wzrost 14,8%
Kraje rozwijające się o 15,0% i 19,0%

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane