Kulczyk będzie budował na potęgę

Małgorzata Grzegorczyk
19-03-2008, 07:32

W grupie biznesmena powstała spółka, która będzie inwestować na rynku nieruchomości. Prowadzi już dziesięć dużych projektów.

Kulczyk Investment House, spółka, która na początku tego roku zapowiedziała na łamach „PB” inwestycje w sektorze naftowo-gazowym, rozwija działalność związaną z rynkiem nieruchomości.

— Kilka tygodni temu powstała struktura spółki o roboczej nazwie Kulczyk Real Estate. W ciągu kilku tygodni wybierzemy zarząd i opracujemy strategię. W tym momencie trudno powiedzieć, jakie kwoty przeznaczymy na inwestycje w nieruchomości. Będzie to wynikało z biznesplanu, który dopiero przygotowujemy — mówi Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investment House.

Biurowce w Dubaju

Firma inwestuje w kompleks pięciu biurowców w Dubaju. Pierwszy etap inwestycji to 63 mln USD (141,3 mln zł).

— Tę inwestycję realizujemy z Al Fajer Properties, czołową firmą z branży nieruchomości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kosztami dzielimy się po połowie. Nasz partner planuje agresywną politykę, będziemy brać udział w kolejnych projektach w tym kraju, bo roczna stopa zwrotu przekracza tu 20 proc. — wyjaśnia Manoj Narender Madnani, dyrektor zarządzający Kulczyk Investment House.

Jego zdaniem, jest zbyt wcześnie, by mówić więcej o kolejnych projektach.

— Koncentrujemy się na powierzchniach biurowych w Polsce, Dubaju i na Ukrainie — twierdzi Manoj Narender Madnani.

— Prowadzimy około dziesięciu ciekawych projektów. Są niemałe — wartość każdego z nich to dziesiątki-setki milionów złotych — dodaje Dariusz Mioduski.

W grudniu grupa zapowiedziała, że wyda około 1 mld zł na biurowiec w Warszawie, który ma być najwyższy na kontynencie. Inwestor czeka na decyzję urzędu Warszawy.

Nieruchomości to jeden ze strategicznych sektorów inwestycyjnych Kulczyk Investment House, który ma już w portfelu kilka biurowców w stolicy o łącznej powierzchni 43 tys. mkw. (patrz ramka).

Stare wygi

Kulczyk Investment House to grupa inwestycyjna, która powstała w lipcu 2007 r. na fundamentach Kulczyk Holding, firmy założonej w 1991 r. przez Jana Kulczyka. Do tej pory zrealizowała inwestycje warte ponad 3 mld USD (6,7 mld zł).

Al Fajer Properties to czołowa firma deweloperska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która koncentruje się teraz na budowie Jumeirah Business Centre Towers, pierwszej markowej sieci biurowców w regionie. To właśnie w tym projekcie obecny jest Kulczyk Investment House.

Cała sieć biurowców ma kosztować 3 mld AED (1,8 mld zł). Firma jest częścią Al Fajer Group — państwowej firmy założonej w 1965 r. przez szejka Hashera Bin Maktoum Al Maktoum z rocznymi przychodami rzędu 5,8 mld AED (3,6 mld zł).

Portfel Kulczyk Investment House

Biurowiec w Warszawie przy ul. Chmielnej 85/87

Biurowiec w Warszawie przy ul. Kruczej 24/26

Budynek przy ul. Wspólnej 62

Działki w Warszawie gotowe do zabudowy

Projektowany na Woli budynek o wysokości 282,4 m

Małgorzata Grzegorczyk, m.grzegorczyk@pb.pl 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kulczyk będzie budował na potęgę