Kurierzy z problemami

opublikowano: 16-12-2018, 22:00

Prawie połowa firm z branży zajmującej się dostawą przesyłek jest w słabej kondycji finansowej. Co dziesiąta ma długi.

BIG Info Monitor oraz Bisnode wspólnie przeanalizowały sytuację branży kurierskiej i pocztowej. Wynika z niej, że na 9,7 tys. firm z tego sektora problemy z płatnościami ma 964, czyli 9,9 proc. Oznacza to, że skala zjawiska i jego zasięg znacząco przewyższają problemy ogółu przedsiębiorstw, bo w całej gospodarce opóźnione płatności widoczne w BIG InfoMonitor oraz Biurze Informacji Kredytowej (BIK) na minimum 30 dni i kwotę co najmniej 500 zł ma 6,1 proc. firm.

— W większości przypadków problem dotyczy płatności wobec partnerów biznesowych, znacznie rzadziej zdarzają się opóźnienia wobec banków, co jest dość naturalne, zważywszy na to, jak poważne konsekwencje wyciągają instytucje finansowe wobec niesolidnych dłużników — mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Przy tym długi kurierów różnią się w zależności od wielkości firmy. Wśród mikro- i małych przedsiębiorstw przeterminowane zobowiązania pozakredytowe i kredytowe ma 9 proc., czyli co jedenasta firma, ale już wśród spółek kapitałowych problemy z solidnością płatniczą dotyczą aż 25 proc. Łączna kwota zaległości firm kurierskich wyniosła na koniec września 39,8 mln zł, przy czym w III kwartale wzrosła o 8,4 mln zł. Wartość zaległości przypadająca na jednego niesolidnego dłużnika to obecnie 41,3 tys. zł. Przeterminowane długi wobec dostawców usług i towarów są jednak zdecydowanie niższe i wynoszą przeciętnie 17,4 tys. zł. Natomiast średnia suma nieterminowo obsługiwanych kredytów przekracza 92 tys. zł.

Analiza wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska dowodzi, że problemy kurierów to efekt nie tylko niskiej moralności płatniczej. Prawie połowa takich przedsiębiorców, mimo, wydawałoby się, sprzyjających warunków, jest w słabej kondycji.

Kurierom nie sprzyjają rosnące ceny paliwa oraz wzrost kosztów pracy. W ostatnich miesiącach podnieśli oni stawki za swoje usługi. Do tej pory ceny dostawy paczek w Polsce należały do najniższych w Unii Europejskiej. Branża pracuje też nad tym, aby obniżać koszty dzięki nowym technologiom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy