Kurort JURATA S.A.

opublikowano: 13-04-2018, 20:00

Turystyka potrafi być świetnym biznesem. Przedwojenni przemysłowcy postanowili wykorzystać warunki naturalne Półwyspu Helskiego i stworzyć realną konkurencję dla niemieckiego Sopotu. Dlatego też w 1928 r. powołali spółkę, której celem było stworzenie nowoczesnego polskiego kurortu nad Bałtykiem.

W Monitorze Polskim nr 30. z 1929 roku figurują dwa ogłoszenia Sądu Powiatowego w Pucku. Pierwsze informuje, iż w dniu 3. grudnia 1928 roku wpisano do rejestru handlowego pod Nr 13 firmę „Jurata” Uzdrowisko na Półwyspie Helu, Spółka Akcyjna z siedzibą na obszarze dworskim Hel, poczta Jastarnia. Spółka posiadając rządową koncesję wydzierżawiła 150 ha terenów państwowych na Półwyspie i rozpoczęła prace zmierzające do budowy wielkiego kurortu na skalę europejską. 

W broszurze reklamowej wydanej przez Spółkę zapisano wtedy: „(...) stała temperatura jest w tej miejscowości o wiele łagodniejsza, wobec przykrycia lasów, chroniących przed wiatrem, niż to ma miejsce w Gdyni i nawet w Warszawie, oraz na całym wybrzeżu morskim. Jeszcze większa różnica na korzyść Juraty daje się zauważyć pod względem ilości dni słonecznych o wysokiej insolacji”. Taka reklama, a także pragnienie wsparcia rozwoju krajowego kurortu sprawiły, że jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać na Półwyspie Helskim domy, wille i pensjonaty nastawione na zamożnych turystów.

Jednym z najbardziej znanych Polaków, których spotkać można było w Juracie był Wojciech Kossak. Artysta odwiedzał wybudowany na przełomie 1932 i 1933 r. hotel Lido. Prawdopodobnie to tam namalował swoje dzieła: „Zaślubiny Polski z morzem” i „Na straży polskiego morza”. W tym samym domu mieszkały i tworzyły również jego córki: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. Hotel uznawany był za jeden z najelegantszych na całym południowym wybrzeżu Bałtyku.

Juratę nawiedzali także m.in. mający w niej swe rezydencje hrabiowie Tyszkiewiczowie i hrabiowie Potoccy. Odkąd w 1935 r. ruszyła działalność „Cafe-Cassino”, na miejscu której znajduje się dziś hotel „Bryza” (ul. Międzymorze 2), śmietanka towarzyska nawiedzająca Juratę, bawiła również tam, na słynnych dancingach. Artyści wizytujący kurort wybierali często kawiarnio-galerię „Juratkę” (ul. Międzymorze 3) założoną przez malarza Wiesława Poznańskiego, w której wystawiali swoje obrazy.

Komunikację z Półwyspem zapewniała linia kolejowa wybudowana w 1923 r., łącząca Hel z Gdynią. Zaś od 1935 r. można było do Juraty dojechać samochodem dzięki utwardzonej drodze. 

Wakacje w Juracie spędzał również prezydent Mościcki. Zdjęcia z jego pobytu w 1937 r. mogą nieco zadziwiać, szczególnie modą plażową tamtych lat... 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane