Kurs Apeximu idzie w dół

Stasiuk Tadeusz
14-09-1999, 00:00

Kurs Apeximu idzie w dół

DALEKO DO CELU: Wyniki finansowe zarządzanego przez Andrzeja Rybkowskiego Apeximu bardzo rozczarowują inwestorów. Efektem tego jest silna przecena walorów warszawskiej spółki. fot. ARC

W trakcie wczorajszej sesji kurs akcji warszawskiego Apeximu należał do najmocniej przecenionych. Tym samym na papierach tej spółki utrzymana została niekorzystna tendencja rozpoczęta jeszcze w połowie lipca.

Wtedy to cena walorów znacząco zbliżyła się do poziomu rocznego maksimum, ukształtowanego na wysokości 29 zł. Kolejne sesje przyniosły jednak silną przecenę i obecnie wartość akcji spółki oscyluje na poziomie 21-22 zł. Spadek ceny akcji spółki można jedynie wytłumaczyć słabymi tegorocznymi wynikami finansowymi.

— Przy braku innych sygnałów, tylko to mogło spowodować utrzymanie się papierów w trendzie spadkowym. O ile bowiem pierwotna przecena (z lipca) mogła wynikać z realizacji zysków, o tyle obecny trend nie ma innych podstaw jak finansowe — twierdzi jeden z doradców inwestycyjnych.

Uważa on, że spółka zdecydowanie odbiega poziomem od pozostałych firm informatycznych z GPW. Po pierwszym półroczu tego roku, osiągnięte przez Apexim przychody w kwocie 29,6 mln zł były niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o ponad 22 proc. Inwestorzy mogą czuć się także rozczarowani osiągniętymi w pierwszym półroczu zyskami. O ile zaprezentowany w raporcie za czerwiec zysk netto wynosił jeszcze 299 tys. zł, o tyle lektura raportu za II kwartał wskazuje, że jego wartość wynosi zaledwie 39 tys. zł. Dodatkowo spółka wykazuje wysokie i stale rosnące zadłużenie. W tym przypadku wspiera się ona krótkoterminowymi kredytami (na koniec czerwca 56,2 mln zł).

Jak wskazują dotychczasowe wyniki, mało prawdopodobne wydaje się, by została zrealizowana tegoroczna prognoza, zakładająca przychody wysokości blisko 130 mln zł i zysk netto równy 10 mln zł. A takie wartości muszą zostać osiągnięte, jeśli zarząd spółki chce spełnić warunki opcji menedżerskiej. Zgodnie z nią, wypracowanie zakładanych wyników umożliwi władzom i pracownikom Apeximu skorzystanie z zakupu akcji nowej emisji po cenie nominalnej. Sytuacji raczej nie poprawi także ewentualne wygranie przetargu na komputeryzację Kas Chorych, na co spółka ma spore szanse ze względu na jedną z najlepszych ofert. Dodatkowo realizacja prognoz będzie utrudniona tym, że wyniki finansowe z biegiem czasu coraz bardziej będą obciążone koniecznością tworzenia rezerw na spłatę obligacji zamiennych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Stasiuk Tadeusz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs Apeximu idzie w dół