Kurs bitcoina przekroczył 12 tys. USD

opublikowano: 26-06-2019, 15:31

Po raz pierwszy od stycznia 2018 roku za bitcoina trzeba zapłacić ponad 12 tys. USD. Drożeje tak szybko, że niektórzy mówią już o podobieństwie do wzrostu z 2017 roku.

W środę najpopularniejsza kryptowaluta drożeje o ponad 14 proc., osiągając 12919 USD. Oznacza to wzrost kursu od piątku o ok. 30 proc. Od grudnia bitcoin zdrożał już o ponad 200 proc. Niektórzy sugerują możliwość powrotu kryptomanii z 2017 roku, kiedy kurs najpopularniejszego wirtualnego pieniądza wzrósł o 1,4 tys. proc. W 2018 roku spadł o 74 proc.

Kurs bitcoina od 15 stycznia 2018 r.

Najczęściej powtarzanym argumentem, który ma przemawiać za ostatnim wzrostem notowań bitcoina, jest zapowiedź wprowadzenia własnej kryptowaluty przez Facebooka, co ma przyczynić się, według niektórych, do powszechnej akceptacji wirtualnych pieniędzy.

- Rozumiem ekscytację społeczności, że firma taka jak Facebook, wspierana przez inne wielkie nazwy, uruchomiła własną kryptowalutę, ale wydaje się, że to bardzo przypomina to, co działo się ostatnim razem, a wiemy, jak to się skończyło - powiedział Craig Erlam, starszy analityk w Oanda Corp. w Londynie. - Być może tym razem spadek nie będzie tak duży, ponieważ widzimy większą akceptację w głównym nurcie, ale naiwnością jest myśleć, że nie może być ponownego krachu – dodał.

Analitycy techniczni zwracają uwagę, że indeks siły relatywnej (RSI) notowań bitcoina jest obecnie tylko minimalnie niżej niż kiedy kurs kryptowaluty dochodził do rekordowych 19500 USD w grudniu 2017 r.

Według Coindesk, kurs bitcoina rośnie obecnie o 14,3 proc. do 12831,60 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane