Dolar osiągnął nowe maksimum. Niepokój na rynkach

opublikowano: 24-05-2023, 15:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W środę indeks dolara amerykańskiego zalicza aprecjację, dochodząc do nowego dwumiesięcznego maksimum w stosunku do koszyka innych walut. Zwyżka notowań USD wynika z tego, że niepewne negocjacje w sprawie pułapu zadłużenia USA skierowały inwestorów do bezpiecznych przystani. Uwaga skierowana była również na funta brytyjskiego, koronę szwedzką i dolara nowozelandzkiego – podaje agencja Reuters.

Kongres USA, Capitol, Waszyngton
Kongres USA, Capitol, Waszyngton
fot. Bloomberg

Indeks dolara, który porównuje USD w porównaniu z sześcioma głównymi walutami, rośnie podczas środowej sesji, docierając aż do poziomu 103,77, co oznacza zwyżkę o 0,25 proc. w ciągu dnia, najwyższą od 20 marca.

Inwestorzy obawiają się niewypłacalności USA

Impas w Waszyngtonie w związku z negocjacjami w sprawie pułapu zadłużenia pomógł umocnić notowania dolara, chociaż sytuacja ta może doprowadzić do bankructwa i wepchnąć kraj w recesję. Wynika to z tego, że inwestorzy uważają, iż może to oznaczać większe kłopoty dla światowej gospodarki.

Rynki akcji na całym świecie również spadły z powodu niepewności.

W centrum uwagi znalazł się również kurs funta, który spadł do najniższego poziomu od miesiąca w stosunku do dolara, dochodząc do poziomu 1,23645 USD i był ostatnio tuż powyżej tej wartości, tracąc 0,23 proc., po tym jak dane pokazały, że brytyjska inflacja spowolniła znacznie mniej, niż oczekiwały rynki.

Kurs euro w górę względem funta

Notowania brytyjskiej waluty również tracą na wartości w stosunku do kursu euro, który ostatnio znajdował się na poziomie 86,93 pensów.

Wyższa inflacja, prowadząca do wyższych długoterminowych stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, wspierała notowania funta w ostatnich miesiącach, ale obecnie zależność ta zaczyna się odwracać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane