Czytasz dzięki

Kurs EUR/PLN może wzrosnąć

  • PAP
opublikowano: 15-05-2020, 16:17

Złoty może osłabić się wobec euro na fali dalszej eskalacji napięć amerykańsko-chińskich – uważają ekonomiści. Na rynku krajowego długu skarbowego rentowności w segmencie 10-letnim są bliskie ukształtowania dna i nie mają znaczącego potencjału do kontynuacji spadków.

„Uwaga inwestorów koncentruje się na napięciach geopolitycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jeśli od słów doszłoby do czynów w wymiarze ekonomicznym, to miałoby to negatywny wpływ na waluty rynków wschodzących, w tym złotego” - powiedział PAP Biznes analityk BNP Paribas Bank Polska Wojciech Stępień.

Jego zdaniem w takiej sytuacji EUR/PLN poszedłby w górę w kierunku 4,60, a nawet wyżej.

GUS podał w szacunku flash, że polski PKB w I kwartale 2020 roku wzrósł o 1,9 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 3,2 proc. rdr w IV kw. 2019 r.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kwartale 2020 r. wzrost gospodarczy wyniósł 1,4 proc. rdr.

„Odczyt PKB był zgodny z naszymi oczekiwaniami. W reakcji na niego złoty krótkotrwale umacniał się w wobec euro, ale później zaczęły się liczyć inne czynniki i kurs pary skorygował ten ruch” – ocenił ekspert.

W przypadku pary EUR/USD, zdaniem analityka BNP Paribas, należy spodziewać się stabilizacji w przedziale 1,0780-1,0900 w scenariuszu uspokojenia napięć amerykańsko-chińskich.

„Gdyby jednak zwyciężył konfrontacyjny scenariusz i doszłoby do eskalacji pomiędzy obydwoma państwami, to wówczas spodziewałbym się, że EUR/USD pójdzie w kierunku 1,0780” – powiedział Stępień.

RYNEK DŁUGU

Podczas piątkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego panował zróżnicowany obraz. Wzrostowi dochodowości na długim końcu krzywej towarzyszyły spadki na krótkim końcu i środku.

„Rentowność długu dziesięcioletniego zeszła do rekordowo niskich poziomów w okolicach 1,30 proc. Można wprawdzie zakładać, że mogłaby ona jeszcze nieco spaść, do ok. 1,25 proc., ale wtedy spodziewałbym się ukształtowania dołka i odbicia w górę” – powiedział PAP Biznes analityk BNP Paribas Bank Polska Wojciech Stępień.

„Sporo będzie zależeć od tego, czy RPP zdecyduje się na kolejne cięcie stóp procentowych. Nasz bazowy scenariusz przewiduje, że nie dojdzie do tego” – dodał.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,604 proc. (-1,5 pb), a niemieckich -0,558 proc. (-2,1 pb).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane