Kurs na Indie

opublikowano: 01-02-2018, 22:00

Rafako aktywnie poszukuje perspektywicznych rynków zagranicznych.

Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako, ocenia Indie jako jeden z priorytetowych kierunków ekspansji spółki.

— Rynek jest dynamiczny i wymaga od nas efektywnego podejścia. Z tego względu z jednej strony inwestujemy w badania i nowe technologie, a z drugiej — aktywnie szukamy perspektywicznych rynków zagranicznych — mówi prezes Rafako.

Polityka Indii dotycząca energetyki zmienia się dzięki decyzjom rządu pod przewodnictwem Narendra Modi.

— Indie jeszcze przez długie lata będą opierały swoją energetykę na węglu, chociaż ostatnio bardzo wzrósł udział energii ze źródeł odnawialnych. To trzecia gospodarka kontynentu azjatyckiego, gdzie wciąż 304 miliony ludzi żyje bez dostępu do prądu — mówi Marian Molenda, dyrektor ds. rozwoju rynków zagranicznych Rafako.

W tym kontekście energetyka węglowa ma wiele zalet. Jest cenowo konkurencyjna i korzysta ze sprawdzonej i niezawodnej technologii. Przykładem są kotły o parametrach nadkrytycznych, które oferuje spółka z Raciborza. Obecnie około 60 proc. energii w Indiach pochodzi ze spalania węgla. Kraj jest również jednym z największych światowych importerów tego surowca, co budzi obawy o bezpieczeństwo energetyczne.

W 2013 r. Chest Research Foundation, organizacja pozarządowa działająca w mieście Pune, przeprowadziła badanie wydolności płuc 10 tysięcy zdrowych, niepalących mieszkańców Indii. Wyniki wskazały, że na skutek fatalnej jakości powietrza mają oni o około 30 proc. mniej wydolne płuca niż Europejczycy. Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem, władze Indii na podstawie porozumienia przyjętego na grudniowym szczycie klimatycznym COP21 w Paryżu w 2015 r. wprowadziły nowe normy ochrony środowiska dla pojazdów i instalacji energetycznych.

— Przy tak dużych potrzebach konieczna jest inwestycja w nowoczesne technologie, które pozwolą ograniczyć emisyjność tlenków siarki i azotu oraz efektywniej wykorzystać paliwo — mówi Marian Molenda.

To właśnie nowoczesne technologie, zwłaszcza odsiarczania i odazotowania spalin, budziły szczególne zainteresowanie podczas targów Power-Gen 2017 w New Delhi oraz Bengal Global Business Summit 2018, które odbyły się w styczniu w Kalkucie.

— Nowe normy przyjęte w Indiach niemal zrównują wymagania dotyczące emisyjności z obowiązującymi w Unii Europejskiej. Oznacza to, że nasze produkty idealnie wpisują się w ich potrzeby. Co więcej, ciągła obecność pozwala nam na utrzymanie kontaktów i nasza firma jest rozpoznawalna na indyjskim rynku. W lutym wezmę udział w kolejnej konferencji branżowej w tym kraju, by umacniać naszą pozycję na subkontynencie indyjskim — dodaje Marian Molenda.

W Indiach już pracuje 14 kotłów opalanych węglem, olejem i gazem zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Rafako.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Kurs na Indie