Kurs palladu rekordowy, przekroczył 1900 USD

opublikowano: 10-12-2019, 18:12

Cena palladu doszła na rynku spot do rekordowej wartości, przekraczając 1900 USD za uncję.

Pallad drożeje po wstrzymaniu produkcji przez kopalnie w RPA. Kraj jest drugim na świecie producentem palladu. Tymczasem już szósty dzień z rzędu pracę kopalń zakłóca przerwa w dostawach energii elektrycznej. Państwowy koncern energetyczny Eskom Holdings SOC tłumaczy się tym, że duże opady deszczu spowodowały problemy z wykorzystaniem węgla przez jego elektrownie.

- Wsparcie notowań wynika z ograniczonej podaży, która potencjalnie może być jeszcze mniejsza z powodu problemów Afryki Południowej – skomentował Ole Hansen, szef strategii w Saxo Banku.

Jego zdaniem, w kurs palladu może na krótko stanąć w pobliżu poziomu 1900 USD, który będzie technicznym oporem, „ale potem cena może iść wyżej”.

We wtorek na rynku spot płacono za uncję palladu nawet 1903 USD. Obecnie cena wynosi 1902,08 USD i rośnie o 1,1 proc. Pallad drożeje już trzynasty dzień z rzędu, co jest najdłuższą serią wzrostu kursu od połowy 2014 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy